Roštejn nabídne i les a myslivost - Cestování - Český Metropol

Cestování

Roštejn nabídne i les a myslivost

foto archiv

Roštejn | Hrad Roštejn, který je v majetku Kraje Vysočina a ve správě Muzea Vysočiny Jihlava, otevřel novou expozici v hradním ochozu. Expozice nové trasy je věnována především rodinám a je zaměřená na les a myslivost.

 

Letos bude kvůli rekonstrukci hradu jedinou návštěvnickou trasou. Je bez průvodce a dobu v ní strávenou si určí sami návštěvníci, říká kastelánka Kateřina Rozinková. Za kompletní opravu hradu, která už trvá více než rok a ještě chvíli bude prohlídky na hradě komplikovat, zaplatí kraj 73 milionů korun.

Trasu nové expozice s botanickým sálem, gigantickým mraveništěm nebo nočním lesem doplní za rok ještě velká herna. Stavebně je součástí etapy, na které se v letošním roce pracuje, řemeslníci právě demontují okna a podlahy. Do příštího roku má být opravená i hlavní hradní část s novou historickou expozicí. V provozu bude podle kastelánky pravděpodobně od příštích letních prázdnin. V letošní sezoně dostanou zájemci o historii odborný výklad buď na nádvoří, nebo v kapli sv. Eustacha, která už také prošla rukama restaurátorů.
Nová expozice evokuje les. Podle architekta Jakuba Žáka, který je autorem návrhu, nemá jít o imitaci. Proto také použil výhradně přírodní materiály, skutečné stromy a větve. Důmyslné projekce pak návštěvníky vedou po svítících zvířecích stopách. Na zdech se díky nim pohybují zvířecí siluety. "Okolím hradu jsme se inspirovali a snažili jsme se ho dostat do hradu, ale chtěli jsme instalaci posunout do trochu umělečtější roviny," řekl Žák.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Cestování  

 

Anketa

Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?

Ano

29.7%

 

Ne

25.9%

 

Je mi to jedno

21.5%

 

Nemám k tomu dost informací

22.8%