Tak trochu jiné cestovatelské přednášky na Dlabačově již tento podzim - Cestování - Český Metropol

Cestování

Tak trochu jiné cestovatelské přednášky na Dlabačově již tento podzim

zdroj: cestomila.cz

Praha | Stále známější a čím dál oblíbenější cestovatelské přednášky Zcestomítání se zabydlely na pražském Dlabačově. Na podzim pokračují novou sérií středečních cestovatelských večerů, během kterých si za...

 

dvě hodiny mohou návštěvníci poslechnout zajímavé příběhy z cest do různých koutů světa. První akcí budou 14. září od 19.00 hodin přednášky Aztécké rituály a tance v dnešním Mexiku a od 20.15 Dva roky v Demokratické republice Kongo aneb Můj život s Lékaři bez hranic.
Aztécké rituály a tance v dnešním Mexiku
 
První  přednáškou podzimního Zcestomítání budou 14. září Aztécké rituály a tance v dnešním Mexiku od Michelle Leisky. Její vyprávění odhalí podrobnosti o posvátném aztéckém tanci a znovuobjevování indiánských tradic v rámci hnutí Mexicanidad: „Mnoho příznivců Mexicanidad se učí nahuatl, původní jazyk, který v běžné komunikaci ve větších městech prakticky vymizel, věnuje se výrobě vlastních kostýmů na tanec či jiných tradičně používaných nástrojů,”  uvádí Michelle Leisky ke své přednášce. 
 
Dva roky v Demokratické republice Kongo aneb Můj život s Lékaři bez hranic
Vzápětí po první přednášce bude následovat promítání o zkušenostech s prací pro Lékaře bez hranic v Demokratické republice Kongo připravené Evou Frišovou, která pro tuto organizaci pracuje jako  „nezdravotník“: „Na 4 misích v Demokratické republice Kongo a na misi epidemie eboly v Sierra Leone jsem využila své znalosti a dovednosti z oblasti financí a účetnictví, naučila se být velmi flexibilní a poznala, co je to skutečná týmová práce v multikulturním prostředí.”
 
Promítání nevšedních zážitků z cest i dále na podzim
 
I následující přednášky zavedou přítomné do dalších zajímavých koutů světa, vždy jeden ze středečních večerů v měsíci. „V říjnu se přesuneme do chladného Grónska a na Špicberky, elektrickým autem si za dva měsíce procestujeme Evropu a dále na podzim nás čeká horká půda Blízkého východu, Ladou do Mongolska, zážitky letušky, která pracovala pro leteckou společnost v Dubaji, nebo představení míst na světě, kde dodnes vládnou ženy," zvou organizátoři. 
 
 

 
O Zcestomítání:
 
Zcestomítání je večer, během kterého za dvě hodiny uslyšíte zajímavé příběhy z cest do různých koutů světa. Občas jsou to bláznivé příběhy, jako když pár Slováků vezme starou Ladu a vydá se s ní až do Afriky, někdy jsou to „obyčejné” cesty s neobyčejnými zážitky kousek za hranicemi České republiky. Jindy to jsou lidé, kteří rozjíždějí business na neobvyklých místech – třeba šijí pánské obleky v Thajsku –  a občas chce někdo prostě změnit svět a začne pomáhat v keňském slumu s bojem proti špatným stavebním předpisům. 
 
Přednášky Zcestomítání jsou tedy plné silných příběhů. „Právě kvůli nim se k nám chodí a to ne jenom jednou. Rádi se vracejí,” říká Ivana Kudrna, která má Zcestomítání již osm let na svědomí a hned pokračuje: „Baví mě sledovat různorodé publikum, které k nám zavítá. Je to takový mix od studentů, přes babičky z okolí, až po zkušené cestovatele. Všichni pak spolu klábosí na afterparty, která vždy následuje po přednáškách, a to je leckdy ještě zajímavější.”
 
Zcestomítání začalo v roce 2008 jako komorní promítání pro přátele. V průběhu několika let se rozrostlo a představilo již 35 hostů a 40 přednášek. V posledním roce hostuje na Dlabačově a koncept zůstává vždy stejný. Během večerních přednášek se vystřídají dva hosté, z nichž každý má přesně hodinu na vyprávění a na zodpovězení otázek publika. „Zcestomítáci” samozřejmě v kavárně kina obvykle pokračují v dalším vyprávění.

Zdroj: Vladana Drvotová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Cestování  

 » Kultura  » Kultura