Silnice se v dešti může chovat jako náledí - Doprava - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Doprava

Silnice se v dešti může chovat jako náledí

Ikona

23. července 2010, 16.17 | ČESKÁ REPUBLIKA | Silnice se po dlouhém suchu může v dešti chovat jako náledí, varuje řidiče dopravní odborník a zároveň poslanec za Věci veřejné Stanislav Huml. Zdůrazňuje, že každý by měl v silném dešti či kroupách ubrat plyn a nezapomenout především svítit. "Na začátku deště, pokud byla silnice předtím suchá, se díky mikročásticím prachu a ropy může vytvořit na silnici taková kašička. Ta se poté chová jako náledí a pneumatiky po ní velmi kloužou," vysvětlil Stanislav Huml.

 

Zdůraznil, že každý řidič musí v takovém případě sundat nohu z plynu.

"Když je pak vody na silnici hodně, tak už je prach smytý. Ale hrozí takzvaný aquaplaning," připomněl další rizika, která řidičům v deštivém počasí hrozí.

Aquaplaning je ztráta přilnavosti pneumatik k vozovce vlivem vrstvy vody. Největším nebezpečím jsou louže a vyjeté koleje na silnici, které vodu obsahují. Aquaplaning vzniká obvykle při nájezdu do louže nebo při brzdění, ale také na vodě v zatáčce obvykle při rychlejší jízdě. Během něj je vozidlo zcela neřiditelné, proto je podle Humla velmi důležité jezdit v dešti pomalu.

"Podstatné je nezapomenout svítit. Při hustém dešti je dobré rozsvítit i mlhovky," zdůraznil Huml. Dodal, že jen v hlavním městě bývá dvojnásobek až čtyřnásobek dopravních nehod než obvykle.

"Pozor by si měli dát i nemocní lidé, především kardiaci," připomněl na závěr Huml.

Tématické zařazení:

 » Doprava