Odboráři pražského dopravního podniku trvají na stávce - Doprava - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Doprava

Odboráři pražského dopravního podniku trvají na stávce

Ikona

6. listopadu 2009, 18.24 | PRAHA | Odboráři pražského dopravního podniku i po pátečním vyjádření primátora Pavla Béma (ODS) trvají na stávce. Jeho argumenty nás nepřesvědčily, stále si myslíme, že dopravní podnik je podfinancovaný, řekl předseda Odborového sdružení pražských dopraváků Petr Pulec.

 

"S Bémovým vyjádřením nejsme spokojeni. Tvrdíme, že pražský magistrát si od podniku objednal služby za 9,2 miliardy. Praha ale podniku dala dotace jen ve výši 7,1 miliardy. Taková smlouva existuje, je podepsaná," řekl Pulec. Bém argumentuje tím, že stejné peníze podniku stačily i vloni. "Chci vědět, v čem spočívá ten rozdíl v rozpočtu a výdajích. Já jsem doposud žádný doklad a vysvětlení neobdržel. Až tento požadavek dostaneme do rukou, tak se o něm budeme bavit," řekl Bém.

Kdy bude stávka, odboráři nechtějí prozradit, vše je ale podle jejich slov připraveno. S největší pravděpodobností by se mohla konat v úterý.

Dopravní podnik by tak měl podle Béma začít s úsporami. "Management by se měl podívat na některé sociální benefity vyplývající z kolektivní smlouvy a nalézt taková úsporná opatření, která nebudou znamenat růst mezd o 230 milionů korun, a doporučuji, aby našel možnosti poklesu mezd zaměstnanců o sedm procent a u managementu o 30 procent," dodal pražský primátor.

Kolektivní smlouva garantuje zaměstnancům dopravního podniku pevně stanovený růst mezd. V loňském roce si tak dopraváci polepšili na mzdách o pět procent, letos dokonce o šest procent. Ročně stojí růst mezd zaměstnanců dopravní podnik zhruba 230 milionů korun. Kolektivní smlouva však garantuje zaměstnancům také sociální benefity, jako odstupné, proplácení prvních třech dnů nemoci a příspěvek na dovolenou, které stojí podnik 380 milionů korun ročně, dalších 150 milionů korun jej pak stojí zaměstnanecké jízdné.

Chystaná stávka odborářů dopravního podniku je reakcí zaměstnanců na záměr vedení propustit zhruba 300 lidí. Dopravní podnik se tak snaží zabránit prohloubení finanční ztráty, která po devíti měsících činí přes 2,5 miliardy korun. Odboráři se obávají, že mohou být kvůli ekonomickým problémům dopravního podniku ohroženy prosincové výplaty, nelíbí se jim ani ztráta sociálních výhod například v podobě režijních tramvajenek pro rodinné příslušníky.

Tématické zařazení:

 » Doprava