Motoristé si musejí dávat pozor na silniční pravidla v Evropě - Doprava - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Doprava

Motoristé si musejí dávat pozor na silniční pravidla v Evropě

Ikona

16. května 2009, 12.58 | PRAHA | Nová turistická sezona přináší řidičům významné změny v rámci silničních pravidel v mnoha evropských zemích. Pro Čechy od 1. ledna roku platí jediný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinném ručení, a tím je výhradně zelená karta, která platí téměř ve všech evropských zemích.

 

Při cestě do zahraničí je nutné mít platný řidičský průkaz, zelenou kartu a v případě, že řidič není majitelem vozu, měl by mít také potvrzení o tom, že mu vlastník vozidlo pro jízdu zapůjčil. „Někteří policisté by takové potvrzení mohli vyžadovat, ovšem forma toho potvrzení není nikde specifikována,“ sdělila Zuzana Ambrožová z BESIP ministerstva dopravy.

Pokud řidiči cestují do Polska, Německa, na Island, do Turecka, Belgie, Bulharska a Řecka, musí být osobní vůz vybaven hasicím přístrojem. Ve Španělsku, Turecku a na Kypru musí výbava auta obsahovat dva výstražné trojúhelníky.

V případě nepříznivého počasí, kdy je ve dne snížená viditelnost pod 50 metrů, platí na dálnicích v SRN nejvyšší dovolená rychlost 50 km/h. Ve Francii je na dálnicích za deště a snížené viditelnosti nejvyšší dovolená rychlost 110 km/h namísto platné nejvyšší dovolené rychlosti 130 km/h.

V Maďarsku mimo obec může řidič přijíždět k železničnímu přejezdu rychlostí nejvýše 40 km/h, v obci nejvyšší dovolenou rychlostí 30 km/h. Přes železniční přejed smí jet řidič v obou případech nejvyšší dovolenou rychlostí 5 km/h, a to bez zastavení.

V Itálii platí zákaz vjezdu na dálnici pro motocykly s objemem válců nižším než 150 cm3.

Ve Slovinsku při couvání musí mít řidič zapnuté výstražné blikače.

Ve Švýcarsku má tramvaj odbočující vlevo přednost před protijedoucími vozidly. V Belgii má tramvaj vždy přednost v jízdě.

V Norsku, Dánsku, Rakousku, Slovinsku, Lucembursku a v Nizozemsku může policie řidiči zabavit auto, pokud nezaplatí pokutu za dopravní přestupek. V Německu platí, že když dostane řidič zákaz řízení auta, zákaz se mu vyznačí do národního řidičského průkazu. V Británii není cizinec pokutován na místě, jeho přestupek se řeší vyšší instancí, tedy správním soudem. Naopak ve Slovinsku se může pokuta snížit až o 50 procent, pokud hříšník zaplatí hned na místě.

V Maďarsku jsou řidiči povinni uposlechnout příkazů, vydávaných z reproduktorů policejních vozidel a vrtulníků. Řidič, kterého zastaví policisté v Polsku, je povinen zastavit, položit obě ruce na volant a nevystupovat z auta. Na příkaz kontrolujícího policisty musí vypnout motor a rozsvítit výstražná světla. Spolucestující mohou vystoupit z vozidla pouze se svolením policisty.

Tématické zařazení:

 » Doprava