Írán na výročí revoluce předvedl novou stíhačku - Technika - Český Metropol

Technika

Írán na výročí revoluce předvedl novou stíhačku

zdroj: dunyabulteni.net

TEHERÁN | Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes v rámci desetidenních oslav 34. výročí islámské revoluce osobně předvedl nový bojový letoun jako nejnovější chloubu íránského průmyslu. Stroj,...

 

pokřtěný Káhir-313 (Vítězný 313), se podle Ahmadínežáda řadí "mezi nejpokročilejší bojové letouny na světě". Ale svými tvary stále silně připomíná starší americké letouny F-5, hojně vyvážené do Íránu za předchozího monarchistického režimu, i když Íránci tvrdí, že se prý vyrovná mnohem pokročilejším americkým strojů F/A-18.
    Nový stroj podle ministra obrany Ahmada Vahídího prý už nalétal tisíce hodin a íránští piloti jsou velice spokojeni s jeho výkony. Vyznačuje se také údajně nízkým radarovým odrazem, pokročilou avionikou, moderními konstrukčními materiály, schopností vzletu z krátkých drah a snadnou údržbou; zkrátka "odpovídá všem potřebám leteckého boje".
    Káhir-313 je "obranný projekt", protože "íránská vojenská moc si neklade za cíl napadat a ovládat jiné země, ale má čistě odstrašující účel", zdůraznil prezident.
    Islámská republika podle agentury AFP pravidelně využívá výročí revoluce k ohlašování spektakulárních vědeckých a vojenských úspěchů, jakkoli čelí přísnému mezinárodnímu hospodářskému a technologickému embargu za svůj kontroverzní jaderný program.
    Írán od roku 2007 vyrábí bojový letoun Sákih, z nichž asi dvacítka kusů slouží v letectvu. Ale podle západních expertů tento letoun, poháněný ruskými motory a vybavený nespolehlivou avionikou, je v zásadě jen kopií americké stíhačky Northrop F-5 ze 70. let minulého století. Celkově západní odborníci považují íránské letectvo v síle několika stovek letounů amerického, ruského a čínského průvodu za zastaralé a nepříliš bojeschopné, i když v posledních letech se Teherán snaží dokázat, že silně pokročil v snaze o soběstačnost v obraně.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Technika  

 

 

Další informace:

 

 

Anketa

Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?

Ano

32.1%

 

Ne

26.8%

 

Je mi to jedno

21.1%

 

Nemám k tomu dost informací

20%