NASA uskutečnil unikátní laserový přenos dat ze Země k Měsíci - Technika - Český Metropol

Technika

NASA uskutečnil unikátní laserový přenos dat ze Země k Měsíci

zdroj: archiv Metropolu

WASHINGTON | Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uskutečnil unikátní laserový přenos dat ze Země na lunární družici Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Signál, který přenesl slavnou Monu...

 

Lisu od Leonarda da Vinciho, putoval k satelitu 384.400 kilometrů, napsal portál Space.com. Laserová komunikace má prozatím sloužit jako záloha radiovému spojení, v budoucnu ale podle vědců nabídne vyšší datový přenos, než jaké jsou současné radiové linky schopny nabídnout.
    "Je to vůbec poprvé, co někdo uskutečnil laserovou komunikaci na meziplanetární vzdálenost," uvedl v prohlášení David Smith, který pracuje v projektu LRO. "V blízké budoucnosti by měl tento typ jednoduché laserové komunikace sloužit jako záložní řešení radiového spojení, které satelity používají."
    NASA k přenosu vybrala sondu LRO, neboť družice je vybavena laserovým přijímačem. Většinu ostatních vesmírných aparátů, které zkoumají sluneční soustavu, sleduje NASA pomocí radiového spojení.
    Signál s Monou Lisou odvysílalo Goddardovo středisko vesmírných letů v americkém státě Maryland. Obraz operátoři rozdělili na sekce o velikosti 150 krát 200 pixelů, které odvysílali v laserových pulzech přenosovou rychlostí asi 300 bitů za sekundu. LRO obrázek zrekonstruovala, opravila zkreslení vzniklá při průniku zemskou atmosférou a odvysílala ho pomocí radiových vln zpět na Zemi.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Technika  

 » Zajímavosti  

 

 

Další informace:

 

 

Anketa

Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?

Ano

33.2%

 

Ne

26%

 

Je mi to jedno

21.2%

 

Nemám k tomu dost informací

19.7%