Jihoafrický podnikatel předložil nové důkazy o vazbách Krejčíře na velitele jihoafrické kriminálky - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Jihoafrický podnikatel předložil nové důkazy o vazbách Krejčíře na velitele jihoafrické kriminálky

Ikona

15. srpna 2010, 18.32 | JOHANNESBURG | Jihoafrický podnikatel Juan Meyer plánuje podat žalobu na velitele jihoafrické kriminálky Khanyise Mabasu, který měl uprchlému českému miliardáři Radovanu Krejčířovi pomáhat v jeho nelegálních aktivitách. Jak v neděli informuje server Independent Online, Mabasa byl přítomen na schůzkách podnikatelů. Krejčíř chtěl údajně investovat do obchodu se zlatem, který Meyer provozuje, 400 milionů eur (téměř deset miliard korun). Když měl ale loni v srpnu část peněz vyplatit, neměl je.

 

Meyer tedy dal Krejčířovi ultimátum. Krátce nato ho český podnikatel pozval na schůzku na základě slibu, že nemalou částku zaplatí do 24 hodin. Na schůzku však vtrhla skupina neuniformovaných policistů, která Meyera zatkla – údajně proto, že vyhrožoval střelnou zbraní. Případ se však k soudu nedostal.

O několik týdnů později Krejčíř naplánoval další schůzku, na kterou se opět dostavila policie. Pět policistů v civilu, kteří tvrdili, že jsou z kriminálky, zatklo Meyera za údajné zastrašování. Policisté uvedli, že Meyer Krejčíře požádal, aby najal vraha, který by odstranil bývalého obchodního partnera.

V květnu byl Meyer opět zatčen – tentokrát kvůli tomu, že převážel 30 kilogramů zpracovaného zlata ze své továrny do kanceláře kupujícího. Meyer ovšem jako obchodník se zlatem má na převážení zlata licenci, případem se přesto bude v říjnu zabývat soud.

Meyer také tvrdí, že na schůzkách s Krejčířem byl přítomen i Mabasa a ve dvou případech si z nich odnášel tašky plné peněz.

Meyerův právní zástupce Charles Joubert uvedl, že obvinění ještě nejsou dokončena, obsahovat však budou zastrašování a nezákonné zatčení.

Povaha vztahů mezi Krejčířem, kterému hrozí vydání do České republiky, a Mabasou je také předmětem žaloby, kterou proti Mabasovi v minulých dnech podal Paul O´Sullivan, bývalý šéf bezpečnosti na johannesburském mezinárodním letišti. Mabasa podle O'Sullivana dostával od Krejčíře úplatky a byl napojen na zločinecké podsvětí.

Spekuluje se o tom, že důvodem, proč Krejčíř nebude vydán do ČR, je jeho pozice korunního svědka v případu vraždy majitele striptýzových klubů Emmanuela "Lollyho" Jacksona. Krejčíř podle O'Sullivana znal jak Jacksona, tak jeho vraha kyperského původu Georgianose Louku, vystupujícího pod falešným jménem George Smith. Krejčíř si údajně Smithe dokonce najímal.

Jihoafrické úřady však tyto spekulace nepotvrdily. Sám Krejčíř odmítl, že by v případu vystupoval jako svědek, policie se ho prý pouze zeptala, co o obou mužích ví.

O'Sullivan se nyní obává o svůj život. Ve svém osmdesátistránkovém spise popisuje Krejčíře jako střed jihoafrického podsvětí, jehož součástí jsou vysoce postavení policisté a tajní agenti.

V červnu se spekulace o spojení obou mužů objevily poprvé. Krejčířova manželka Kateřina založila společně s bývalou Mabasovou manželkou firmu Radlochron. Kateřina Krejčířová a Dorcas Mabasová stojí společně v čele firmy od října loňského roku. Díky manželkám se tak mohli seznámit i oba muži. Mabasa však napojení na Krejčíře popřel s tím, že s bývalou manželkou se již dlouhou dobu nestýká.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. O rok později jihoafrický soud rozhodl, že nebude vydán do České republiky, kde je stíhán za majetkové a násilné trestné činy.

Tématické zařazení:

 » Krimi