Zloděj století František Procházka je zřejmě stále naživu, jeho údajný komplic žije na vysoké noze - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Zloděj století František Procházka je zřejmě stále naživu, jeho údajný komplic žije na vysoké noze

Ikona

16. srpna 2010, 12.55 | PRAHA | Údajný zloděj století František Procházka, který je od prosince roku 2007 podezříván z krádeže více než půl miliardy korun z pražské počítárny peněz bezpečnostní agentury G4S, je podle policie zřejmě stále naživu. V pondělí odpoledne o tom informoval vysoce důvěryhodný policejní zdroj. Podle týmu vyšetřovatelů případu krádeže 564 milionů korun je pravděpodobnost zachování života uprchlého šestatřicetiletého Františka Procházky zhruba šedesát procent.

 

„S tolika penězi by neměl mít problém měnit svou identitu dle libosti,“ uvedl Milan Jindrák, šéf pražské kriminálky.

Otázkou tak je, kde se mezinárodně hledaný František Procházka skrývá. „Je-li naživu, a my tuto alternativu rozhodně nezavrhujeme, pak může být kdekoliv. Samozřejmě, že využijeme i cestu právní pomoci. Platí to ovšem pro země, se kterými máme mezinárodní úmluvu o vydávání osob,“ podotkl šéf kriminalistů Jindrák.

Procházka v minulosti cestoval velmi často. Absolvoval například výcvik přežití v Izraeli, brigádničil v Anglii a záznam v rejstříku trestů má i v Maďarsku za převaděčství a kuplířství.

Tým pověřených detektivů podle svých slov v pátrání po nejhledanějším pražském zloději nijak nepolevuje. „Poslední stopu po sobě Procházka zanechal ve Frankfurtu nad Mohanem na parkovišti tamního letiště hned druhý den po krádeži, což byla neděle 2. prosince 2007. Do Německa odcestoval svým starším osobním vozem Volkswagen Passat,“ upřesnil jeden z detektivů.

Byla to právě německá policie, která posléze odstavený vůz zajistila a předala pražským kriminalistům, neboť mezitím byl na Františka Procházku vydán mezinárodní zatykač. V Německu totiž na sebe upozornil krátce po přechodu hranic – ve voze jej zachytila kamera dálniční sítě a následné vyhodnocení při pátrání po hledaných osobách.

Policie věří, že šance na dopadení takzvaného zloděje století pořád je. „Nesmíme podléhat iluzím ani skepsi, musíme především nadále vytrvale pracovat. O tom především policejní práce je,“ uzavřel Milan Jindrák.

Hledanému Františku Procházkovi i jeho údajnému komplicovi Michalu Čermákovi, který byl policií obviněn, za trestný čin krádeže s mimořádnou výší škody hrozí až 10 let vězení.

Obviněný Milan Čermák, údajný komplic takzvaného zloděje století Františka Procházky, si prý užívá luxusního života, aniž by byl znám původ jeho bohatství. V pondělí o tom informoval důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Podle tohoto zdroje Čermák musí disponovat značnými finančními prostředky, neboť si dopřává pobyty v USA či Mexiku, kde bydlí jen v těch nejluxusnějších hotelích. Kromě toho každodenně užívá dvou luxusních aut továrních značek Mercedes nebo Audi Q7.

„Milan Čermák nepodniká, jak některá média mylně informovala. V současné době nikde nepracuje a v podstatě nepracoval ani předtím. Tudíž neplatí daně a veškerý majetek je registrován na jeho ženu,“ citoval dobře informovaný zdroj.

Čermák byl v březnu 2008 policií zatčen, vazebně vyšetřován a obviněn. S uprchlým Procházkou se podle policie nepopiratelně stýkal, což při vyšetřování potvrdily i pachové stopy, zajištěné právě v odstavené dodávce v Kandrtově ulici v pražské Libni. Z pankrácké vazební věznice byl Čermák propuštěn až na desetimilionovou kauci.

Policie Čermáka podezírá, že právě on stojí za transferem ukradených peněz. Dobře informovaný policejní zdroj uvádí, že postoj dotyčného „vydržet a nemluvit“ má vzhledem k přístupu tak obrovské sumě své logické opodstatnění. Ve světě zločinu by si navíc Čermák spoluprací s policií dozajista podepsal ortel smrti.

Otázka ukrytí a přepravy obrovského množství ukradených peněz byla podle kriminalistů jednodušší, než by se zdálo. „Byla to především pečlivě naplánovaná akce - Procházka peníze odcizil, ukryl je v dodávkovém vozidle, opatřené fingovanými samolepkami agentury. Jeho komplic s penězi z areálu agentury potom odjel,“ uvedl nejmenovaný detektiv.

Současně s pátráním po Procházkovi tak policie řeší otázku, kde je více než půlmiliarda korun, která podle České národní banky váží bezmála pět set kilogramů. „Musíme vzít v potaz časový sled případu. Než byla policii krádež oznámena, uběhlo téměř 27 hodin. To je spousta času udělat s jakoukoliv sumou cokoliv,“ glosoval informovaný policejní zdroj. A v tom už podle policie sehrál stěžejní roli právě Procházkův komplic.

Podle zdroje obeznámeného s případem bylo jednou z možností odeslání peněz například prostřednictvím jisté banky na připravený účet. Podle policie však česká koruna není pro život v zahraničí zrovna výhodnou měnou. “Jedno z možných východisek je takřečená arabská cesta. Tedy pokoutní směna peněz,“ vysvětlil policejní zdroj, který je přesvědčen, že pokoutně lze směnit i více než půlmiliardu korun „Poslouží k tomu chlapíci s kufříky dohodnuté měny. Tak za tři čtyři měsíce je po problému,“ konstatoval nejmenovaný policista, který se případem rovněž zabývá.

Cestovat po světě během mediálně sledované kauzy podle policejního zdroje obviněnému Čermákovi umožnilo Městské státní zastupitelství, které případ dozoruje a které mu neodebralo cestovní pas. „Nebudeme se k tomu vůbec vyjadřovat,“ reagovala pouze Štěpánka Zenklová, mluvčí státního zastupitelství. Čermákův advokát Richard Němec je přesvědčen o nevině svého mandanta.“Mně je to jasné od samého začátku,“ říká. A doplnil, že otázka cestování Milana Čermáka po světě není nic divného. „Příslušným institucím jen nahlásí cíl cesty. Po propuštění z vazby mu cestovní pas totiž odebrán nebyl,“ uzavřel Němec.

Tématické zařazení:

 » Krimi