Kauza Gripeny: Vesecká požádala o pomoc Spojené státy - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Kauza Gripeny: Vesecká požádala o pomoc Spojené státy

Ikona

12. srpna 2010, 15.10 | PRAHA | Spolupráci při objasňování kauzy nákupu a prodeje švédských letounů JAS 39-Gripen do Česka nabídly Spojené státy americké Nejvyššímu státnímu zastupiteoství ČR. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová. "Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká tuto nabídku využila a obrátila se na státního zástupce US Departement of Justice ve Washingtonu a požádala o další informace a materiály," upřesnila mluvčí.

 

I když v únoru se Vesecká se stejným požadavkem obrátila na generální prokurátorku Anglie, Walesu a Severního Irska, dosud žádné podklady, kromě, obecně dostupných, neobdržela. Ve Velké Británii trestní řízení skončilo bez toho, aby byla přesně vyvozena trestní odpovědnost.

V současné době vyšetřuje kauzu gripenů Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality v Praze za dozoru Vrchního státního zastupitelství v Praze a dohledu Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Právě to dalo podnět, aby se případem letos v červnu zabývala také pracovní skupina proti podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích OECD v Paříži.

Kvůli gripenům se po znovuotevření kauzy uskutečnily koordinační schůzky státních zástupců České republiky, Rakouska a Švýcarska, tedy zemí, kde doposud probíhá ve věci gripenů vyšetřování.

Vesecká nařídila prověřit již uzavřený případ pronájmu švédských letounů JAS-39 Gripen 2. prosince loňského roku. "Využila tak svého zákonného oprávnění a nařídila provést kontrolu skončené věci v kauze pronájmu švédských stíhacích letounů Gripen vzhledem k podezření ze spáchání závažné trestné činnosti," upřesnila tehdy mluvčí.

Protikorupční policie už předtím po šestiletém vyšetřování podruhé odložila kontroverzní případ pronájmu švédských stíhacích letounů Gripen české armádě, který podle zjištění švédské televize provázely mnohamilionové úplatky. Tehdy o tom informovaly Lidové noviny.

V roce 2001 ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení, kterého se zúčastnily dvě americké firmy, francouzská společnost a britsko-švédská British Aerospace – Saab. Konkurz po odstoupení ostatních kandidátů vyhrála British Aerospace a koaliční vláda vedená Milošem Zemanem se rozhodla koupit 20 gripenů za 60 miliard. Následující vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) však z finančních důvodů od nákupu odstoupila a v roce 2004 byl schválen pronájem 14 stíhaček na deset let za 20 miliard korun. Poté co britská policie obvinila z korupce rakouského lobbistu Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který měl mimo jiné přesvědčit české politiky k odkoupení švédských gripenů v roce 2002, se opět začalo mluvit o možném podplácení mezi bývalými vládními představiteli ČSSD.

Přitom první podnět k vyšetřování korupce podal již na jaře roku 2002 předseda senátního výboru pro zahraniční věci a obranu Michael Žantovský (ODA), kdy mu prý někdo nabízel úplatek, když bude v Senátu hlasovat pro gripeny. Policie však případ pro nedostatek důkazů odložila. V roce 2007 začala policii případ opět řešit poté, co britská policie šetřila podezření pro korupci v British Aerospace.

Tématické zařazení:

 » Krimi