Soudu v JAR se napotřetí podařilo vyslechnout uprchlého podnikatele Krejčíře - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Soudu v JAR se napotřetí podařilo vyslechnout uprchlého podnikatele Krejčíře

Ikona

10. března 2010, 19.17 | JOHANNESBURG | Soud v jihoafrickém Johannesburgu na třetí pokus vyslechl uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Potvrdil to Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jehož dva detektivové se výslechu zúčastnili. Bližší informace zatím nemá česká policie k dispozici, úkonu jihoafrické justice se policisté ÚOOZ účastnili v roli pozorovatelů evropské jednotky pro mezinárodní soudní spolupráci (Eurojust).

 

Sám Krejčíř pro server Týden.cz uvedl, že asi dvě hodiny vypovídal k případu zmizení svého otce Lamberta Krejčíře. Nikdy neobjasněný případ zaměstnává policii od roku 2002, z organizování únosu podezírá příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starku a lidi z jeho okolí. Výslech samotného Krejčíře považují čeští vyšetřovatelé za nezbytný, neboť proti obviněnému Starkovi nemají dostatek důkazů. Tělo Lamberta Krejčíře se nikdy nenašlo.

Policie podle mluvčího Hantáka nebude výslech ani jeho výsledek komentovat. "Jednalo by se o nebezpečný precedent, kdybychom zveřejnili výpověď svědka v případu vyšetřované závažné trestné činnosti," poznamenal Hanták. Kriminalisté, kteří se výslechu osobně zúčastnili, navíc ještě nejsou zpět v ČR. Teprve po jejich příjezdu mohou detektivové Krejčířovo svědectví zanalyzovat a vyhodnotit.

Výslech Krejčíře byl dvakrát naplánován již v loňském roce, ale nikdy se neuskutečnil. Konání toho květnového zhatilo zadržení jednoho z přítomných českých advokátů, kterého Krejčíř obvinil z vydírání. Advokát Starky Julius Kramarič byl pak ze stejného trestného činu obviněn i českou policií, důvodem údajného vydírání měly být nevypořádané směnky mezi Krejčířem a Starkou zabavené při domovní prohlídce v Krejčířově vile. Právě domovní prohlídky kontroverzní podnikatel v roce 2005 využil, policii utekl a po krátkém pobytu na Seychelských ostrovech se usadil v jihoafrickém Johannesburgu.

České soudy se mezitím potýkají s jeho kauzami, neboť čelí řadě obvinění z rozsáhlé trestné činnosti. Nepravomocně byl odsouzen za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice, stejně jako za únos podnikatele Jakuba Konečného, pravomocný je naopak rozsudek z roku 2006, který Krejčíře posílá na dva roky do vězení za daňový podvod při dovozu luxusních aut z Německa. V nejzávažnějších obviněních z podvodů ve společnosti Čepro či plánované vraždy celníka zatím soudy verdikt nevynesly.

Ikona

Ikona

Tématické zařazení:

 » Krimi