Česká specialita: čachry s benzinem - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Česká specialita: čachry s benzinem

Ikona

11. února 2010, 09.25 | ČESKÁ REPUBLIKA | Podvody s daněmi při obchodech s benzinem a naftou nabyly v Česku takových rozměrů, že se ministerstvo financí chystá přijmout výjimečná opatření. Informuje o tom čtvrteční Mladá fronta Dnes. Kromě toho, že zpřísní kontroly, chce ministerstvo ještě tento měsíc požádat Brusel o výjimku z evropských pravidel výběru daně z přidané hodnoty.

 

Při jejím placení u motorových paliv se totiž v Česku nejvíce podvádí. "Na těchto takzvaných kolotočových obchodech uniknou státu na daních asi čtyři miliardy korun ročně," říká Jan Knížek, šéf České daňové správy.

Podvody vypadají většinou takto: Ke státní velkoobchodní firmě Čepro přijde firma, která si objedná několik cisteren pohonných hmot. Ty pak prodá další firmě a ta zase další. Každá přitom musí zaplatit DPH.
Uprostřed řetězce se však v jedné firmě stane "problém" – zrovna když má zaplatit daň, přijde jí faktura na vysokou pokutu od obchodního partnera třeba z Kajmanských ostrovů.

To ji dostane do platební neschopnosti, zkrachuje a v jejích orgánech se najdou jen "bílí koně", nastrčení lidé, například pacienti z léčeben pro dlouhodobě nemocné. Benzin bez DPH, která přitom dělá více než pětinu z celkové ceny za litr, se pak běžně prodá levněji na čerpacích stanicích a obchodníci v podvodném řetězci se podělí o zisk.

"Případů, kdy se v orgánech firem obchodujících s pohonnými hmotami objevují lidé z eldéenek nebo kdy si k nám přijde objednat cisternu třeba učitelka z mateřské školy s tím, že si chce přivydělat, se množí," potvrdil obchodní ředitel Čepra Jan Duspěva.

Důvod, proč jsou podvody tak oblíbené u benzinu a nafty, je obrovský objem peněz, který se v tomto obchodu točí. Z jediné klasické cisterny se platí na DPH asi 120 tisíc. Dalším důvodem může být to, že podvody je velmi těžké dokázat a firmy se v transakcích točí tak rychle, že je finanční úřady nestíhají kontrolovat.

Podle výjimky, o kterou chce stát teď požádat Brusel, by DPH musely odvádět až čerpací stanice – tedy poslední články v celém řetězci. Ty by zodpovídaly za celou částku daně. "Je to jednoduché řešení, jak zabránit obrovskému úniku daní," řekl náměstek ministra financí Peter Chrenko. I když se s daněmi podvádí i jinde, u paliv to v tak velkém rozsahu nemá obdoby. Výjimku pro Česko by muselo schválit všech 27 zemí EU.

Organizované podvody s neplacením DPH tlačí ceny benzinu na trhu dolů a kazí tím obchod pumpařům, kteří se k levným palivům nedostanou. Litr bez DPH přitom může být až o čtyři až pět korun levnější.

"Jde o tak velké množství, které se prožene určitými čerpacími stanicemi, že se tím snižuje hladina cen pohonných hmot na celém trhu," potvrzuje Martin Durčák, ředitel Benziny, největší sítě čerpacích stanic u nás.

"Děje se to s miliony a miliony litrů paliva. Státu tady leží za ta léta miliardy, které by možná zasanovaly zadlužený státní rozpočet," stěžuje si i majitel sítě RobinOil Jiří Zoubek.

Mezi šéfy sítí čerpacích stanic dokonce koluje historka, jak před časem jeden z manažerů zahraniční sítě psal do zprávy pro své šéfy: "Tady se prodává tolik nezdaněného benzinu a nafty a stát s tím nic nedělá, že si tím politici v Česku snad regulují inflaci."

Tématické zařazení:

 » Krimi