Viktor Kožený nebude vydán newyorské justici, potvrdil bahamský soud - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Viktor Kožený nebude vydán newyorské justici, potvrdil bahamský soud

Ikona

27. ledna 2010, 09.43 | NASSAU | Bahamy nevydají finančníka Viktora Koženého do Spojených států, kde je obviněn ze zpronevěry. O verdiktu bahamského odvolacího soudu píše ve středu deník Nassau Guardian. Odvolací soud zamítl americkou žádost o Koženého vydání v úterý. Jeho soudce Hartman Longley ve svém rozsudku píše, že "bez výhrad souhlasí" s verdiktem nejvyššího bahamského soudu, který americké žádosti nevyhověl.

 

Američané se proti rozsudku mohou odvolat ke Státní radě, kterou formálně řídí britská královna. To je jejich poslední šance. Američané říkají hlavní postavě československé kuponové privatizace pirát z Prahy. Viní ho z desítek zločinů. Za to Viktoru Koženému ve Spojených státech hrozí celkem 150 let vězení.

Poprvé ho zažalovali v říjnu 2003 ze zpronevěry 182 milionů dolarů z amerických investičních fondů. "Jsou to peníze, o které pan Kožený připravil americké investory svou činností v Ázerbájdžánu," sdělil tehdy Robert Morgenthau, prokurátor z newyorského soudního obvodu Manhattan, který ho stíhá.

Dva roky poté Koženého obvinění rozšířil na 27 trestných činů. Jejich podstata je stejná: Kožený se dvěma společníky uplácel v Ázerbájdžánu penězi amerických věřitelů tamní pohlaváry. Jeho cílem bylo získat při privatizaci ropnou společnost Socar.

"Jsem absolutně nevinen," opakoval Kožený, který se v té době už uchýlil na Bahamy. Podplácení nepopíral. Říká však, že je v bývalé sovětské republice běžné.

Kožený si zavazoval Ázerbájdžánce z nejvyšších politických kruhů. Zval je na dovolenou a léčení do ciziny, zahrnoval je dary. Do Baku vozil soukromým letounem kufříky plné bankovek,

Ázerbádžánci ale privatizaci odpískali. Kožený a jeho věřitelé ostrouhali. Američtí investoři, by finančníka rádi viděli ve svém vězení. Totéž ale platí o mnohých Češích a Moravanech.

Kožený připravil o 13,6 miliardy korun české akcionáře, kteří mu uvěřili při kupónové privatizaci. Na výplatu čeká 240 000 lidí.

Vytunelování holdingu, v němž bylo 60 miliard korun, je jedním z největších finančních podvodů v české (československé) historii.

Tématické zařazení:

 » Krimi