Nejvyšší soud zrušil sedmiletý trest vězení za únos a vydírání Radovanu Krejčířovi - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Nejvyšší soud zrušil sedmiletý trest vězení za únos a vydírání Radovanu Krejčířovi

Ikona

21. prosince 2009, 10.47 | BRNO | Nejvyšší soud v Brně zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle kterého byl podnikatel Radovan Krejčíř odsouzen k sedmi letům vězení za únos a vydírání obchodního společníka Jakuba Konečného v roce 2002. Uvedl to mluvčí NSS Petr Knötig. "Senát Nejvyššího soudu zrušil jak rozsudek Městského soudu v Praze, tak následný odvolací verdikt Vrchního soudu.

 

Vrátil tak kauzu prakticky na začátek k novému projednávání k soudu prvního stupně do Prahy," řekl Mediafaxu Knötig.

Důvody NS nezveřejnil. "Senát o zrušení rozsudků rozhodl již 4. listopadu, účastníci sporu pak měli měsíc na vypracování svých stanovisek," řekl Knötig s tím, že odůvodnění zamítnutí musejí nejdříve obdržet obě strany sporu. "Nelze odůvodňovat rozhodnutí Nejvyššího soudu přes média," řekl Knötig. Proces zároveň označil za mimořádně složitý.

Uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře odsoudil Městský soud v Praze na sedm let do vězení za vydírání a únos podnikatele Jakuba Konečného v roce 2002. Krejčíř podle obžaloby zorganizoval únos podnikatele, aby jej přinutil podepsat nevyplněné směnky a aby jej jako policejního konfidenta zastrašil.

Samotný únos údajně uskutečnil najatý kosovský Albánec Jetullah Mjekiqi se dvěma nezjištěnými muži. Konečného odvezli do rekreačního areálu pro prominenty na Vystrkově u Orlické přehrady.

Únosci pak Konečného převezli do kanceláře ve Všenorech u Prahy, kde podle obžaloby hrozil Krejčíř unesenému smrtí. Podnikatel pak podepsal nevyplněné směnky. Krejčíř podepsané dokumenty podle soudů chtěl využít jako doklad o zaplacení rozsáhlých vil za 35 milionů korun v Dobřichovicích a Černošicích u Prahy.

Krejčíř v dovolání kNejvyššímu soudu prostřednictvím svého advokáta Tomáše Sokola žádal zrušení pravomocných rozsudků Městského soudu v Praze a tamějšího vrchního soudu. U odvolacího soudu Sokol obhajobu postavil na skutečnosti, že si jednotlivé důkazy odporují. Upozornil, že podepsané listiny nebyly nikdy Krejčířem ani nikým jiným použity. Zpochybnil také důvěryhodnost svědků, kteří v procesu proti Krejčířovi vypovídali.

Radovan Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, je od 21. dubna 2007 v Jihoafrické republice, kam na falešný pas přicestoval ze Seychel. Na Seychely, jejichž je občanem, uprchl policistům v červnu 2005 v průběhu domovní prohlídky své vily v Černošicích. Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR do Česka k trestnímu stíhání. Soudce rozhodnutí zdůvodnil i tím, že mnoho z činů, kvůli nimž je Krejčíř stíhán v ČR, není v JAR trestných. V rozsudku také uvedl, že české trestní řízení proti Krejčířovi je politicky motivované.

Ikona

Tématické zařazení:

 » Krimi