Policie stíhá 15 lidí za krácení daní se škodou 80 milionů korun - Krimi - Český Metropol

Krimi

Policie stíhá 15 lidí za krácení daní se škodou 80 milionů korun

Ilustrační fotografie

3. května 2022, 11.09 | Praha 3. května (ČTK) - Policie obvinila 15 lidí, z toho sedm cizinců, z krácení daní se škodou zhruba 80 milionů korun. Pachatelé podle vyšetřovatelů vystavovali fiktivní faktury za zboží či služby v hodnotě do 10.000 korun, aby obešli systém kontrolních hlášení. Hrozí jim až desetileté vězení. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

 

Dva z pachatelů podle mluvčího ovládali obchodní společnosti, které fakticky nevykonávaly žádnou podnikatelskou činnost. Přes tyto společnosti vypisovali v letech 2017 až 2020 smyšlené faktury.

 

"Jako fiktivní plnění uváděli blíže nespecifikované zboží, případně různé služby, a to na základě požadavků většího počtu různých zájemců o fiktivní nákladové doklady, prostřednictvím kterých zkrátili daňové povinnosti jejich prosperujících firem," popsal Ibehej.

 

V souvislosti s případem provedli kriminalisté 12. dubna dvě desítky domovních prohlídek na celém území ČR a zadrželi přes 30 lidí. Z nich pak 15 obvinili. "Jako takzvanou náhradní hodnotu kriminalisté zajistili nemovitosti, finanční hotovost, investiční zlato či luxusní hodinky v celkové výši, která odpovídá způsobené škodě," doplnil mluvčí.

 

Kauzu, na které se v rámci metody Daňové Kobry podílely Generální finanční ředitelství a Finanční analytický úřad, dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Obviněné lidi stíhá policie na svobodě s výjimkou jednoho, který byl v minulosti odsouzený za obdobný daňový trestný čin a v současné době je ve vězení.

 

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Krimi  

 » Finance