U brněnského pravoslavného kostela se opět střetli věřící s ochrankou - Krimi - Český Metropol

Krimi

U brněnského pravoslavného kostela se opět střetli věřící s ochrankou

Zdroj: pravoslavbrno.cz

5. prosince 2021, 16.23 | U brněnského pravoslavného kostela svatého Václava včera dále eskaloval spor mezi zdejšími věřícími a místním knězem Jozefem Fejsakem proti vikárnímu biskupovi olomoucko-brněnské eparchie Izaiášovi, který na místo dlouhodobě indisponovaného arcibiskupa Simeona vykonává správu eparchie.

 

Zatímco před týdnem bránila vstupu do kostela dvoučlenná ochranka a věřící nakonec pákovými nůžkami přestřihli řetěz, včera se přes početnější ochranku do kostela vůbec nedostali a mši Fejsak odsloužil před kostelem. Člen farní rady Michal Dvořáček na webu brněnské pravoslavné církevní obce zmínil i drobné zranění při potyčce.

 

Policie se sice i včera na místo dostavila, ale nic závažného neřešila a jen dohlédla na to, aby nenastal konflikt. Podle policejního mluvčího Pavla Švába přijeli policisté prověřit nahlášenou krádež předmětu církevního charakteru, ale ten se nakonec našel, řekl ČTK. Včerejší konflikt byl pokračováním z pátečního večera, kdy kněz Rafael Moravský vešel do kostela s ochrankou a zval věřící dovnitř. Ti však zůstali s Fejsakem před kostelem a i odtud byli nakonec ochrankou vytlačeni až za plůtek.

 

Izaiáš má dlouhodobé výhrady k působení a vystupování Fejsaka, kterého se opakovaně pokusil zbavit funkce duchovního v brněnské církevní obci. Věřící ale stojí za Fejsakem, což opakovaně deklarovali, a nesouhlasí s tím, aby chrám a farnost převzal osobně Izaiáš. Spor je dlouhodobý a není zřejmé, kdy a jak by mohl být vyřešen. Místo toho eskaluje. Na webu olomoucko-brněnské eparchie se naposledy koncem listopadu objevil text s názvem Eparchiální rada se ohrazuje proti pamfletům z brněnské obce. Na webu brněnské pravoslavné obce naopak visí čestné prohlášení a nařízení pražského arcibiskupa Michala o tom, že Fejsak je platným pravoslavným knězem bez omezení. Pražský arcibiskup je v církevní hierarchii nad Olomoucko-brněnskou eparchií. Podstatou konfliktu jsou majetkové spory.

 

Z dnešního usnesení věřících, které je také zveřejněno na webu brněnské obce, vyplývá, že nadále stojí za Fejsakem a budou se modlit venku, dokud to nebude možné uvnitř. A věří, že spor spravedlivě vyřeší Posvátný synod, k němuž se již dříve obraceli. Ten má pět členů, jimiž je metropolita českých zemí a Slovenska, tři arcibiskupové a jeden biskup, výše zmíněný Izaiáš.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Jihomoravský  

 

Anketa

Odkud nás čtete?

Praha a Střední Čechy

39.4%

 

Severní Čechy

10.8%

 

Západní Čechy

8.4%

 

Jižní Čechy

8%

 

Východní Čechy

7.2%

 

Vysočina

5.8%

 

Severní Morava&Slezsko

7.6%

 

Střední Morava

5.9%

 

Jižní Morava

6.9%