Letečtí záchranáři stále častěji zasahují v nepřístupném terénu - Krimi - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Krimi

Letečtí záchranáři stále častěji zasahují v nepřístupném terénu

zdroj: ZZSÚK

Ústí nad Labem | Od začátku roku 2017 se jedná již o sedmý případ zásahu u zraněného či vážně nemocného pacienta v nepřístupném terénu, kdy záchranáři Letecké záchranné služby Ústí nad Labem využili...

 

přístup k pacientovi slaněním nebo jeho následnou evakuaci podvěsem pod vrtulníkem.
Prokop Voleník, mluvčí ZZSÚK, upřesnil, že v pondělí 8. května došlo v Průčelské rokli v oblasti Výřích skal na Ústecku k pádu dvou horolezců. Jeden z nich utrpěl při pádu zranění neslučitelná se životem, druhý byl po složité záchranné akci za účasti záchranářů LZS Ústí nad Labem, pozemních složek ZZS ÚK a lezecké skupiny HZS ÚK s těžkými zraněními dopraven do ústeckého traumacentra. „Celá akce byla výrazně komplikovaná nepřístupným terénem a v jejím průběhu se zúročil mnoho let budovaný systém připravenosti k zásahům v nepřístupném terénu, jehož nedílnou součástí je i spolupráce s leteckými záchranáři ostatních součinnostních složek IZS, v tomto případě pak záchranářů HZS ÚK,“ uvedl Prokop Voleník.
Ke zraněnému lezci visícímu ve stěně masivu slanil zdravotnický záchranář přímo z vrtulníku, bohužel mu však již nemohl pomoci, protože jeho poranění byla neslučitelná se životem. Druhého horolezce, který ležel s vážným zraněním po pádu ve svahu pod skálou, ošetřila a zajistila pozemní lékařská posádka ve spolupráci se záchranáři lezeckého družstva HZS ÚL. „Transport pacienta z místa události pozemní cestou by byl vzhledem k jeho vážnému stavu a extrémně nepřístupnému terénu - příkrá kamenná suťoviště, kopcovitý zalesněný terén, velká vzdálenost i jen k turistické stezce - obrovským rizikem, proto jsme se na místě rozhodli o jeho evakuaci podvěsem pod vrtulníkem,“ uvedla vedoucí lékařka ústeckého oblastního střediska zdravotnické záchranné služby Eva Smržová, která na místě na zemi zasahovala se svou posádkou RLP. „Tuto nejrychlejší a pro pacienta v dané situaci jednoznačně nejlepší cestu jsme mohli využít i proto, že jedním ze zasahujících hasičů na místě byl letecký záchranář HZS ÚK, tedy dlouholetý člen našeho týmu specializovaného na řešení zásahů v nepřístupném terénu.“ Po zajištění pacienta a jeho umístění do evakuační sítě provedla posádka LZS jeho odnos v podvěsu pod vrtulníkem právě v doprovodu leteckého záchranáře HZS ÚK. 
„Tyto případy jednoznačně dokazují, že naše mnohaleté úsilí při budování systému připravenosti k zásahům v nepřístupném terénu mělo smysl, funguje to opravdu velmi dobře. Považujeme to za praktickou ukázku toho, jak má účelně fungovat integrovaný záchranný systém a spolupráce mezi jeho jednotlivými složkami. Tímto děkujeme za dlouhodobou podporu našeho systému vedení naší ZZS, krajské policie, HZS i Horské služby,“ dodala Eva Smržová.

Zdroj: ZZSÚK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření