Kuriózní případy krádeží aut: Vůz se ztratil na parkovišti, stavební stroj si „půjčila“ konkurence - Krimi - Český Metropol

Krimi

Kuriózní případy krádeží aut: Vůz se ztratil na parkovišti, stavební stroj si „půjčila“ konkurence

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Vypravit se ke svému vozu a najít jen prázdné parkovací místo, to je noční můra všech majitelů aut. Své nablýskané miláčky proto chrání, jak se dá. Specialisté na zabezpečení a vyhledávání vozidel systémem...

 

SHERLOG za kradenými vozy vyjíždějí pravidelně. Čas od času se ale setkají i s velmi kuriózními případy. Podívejte se na několik z nich.
Majitelka si spletla východ na parkoviště, auto měla za ukradené
Snad každému se občas stane, že při návštěvě obchodního centra zapomene, kde zaparkoval. Tato parkoviště navíc patří k častým místům krádeží aut, a tak se nelze divit tomu, že majitelka, která vyrazila za vánočními nákupy do hypermarketu v pražských Průhonicích a nemohla poté svůj vůz najít, jej považovala za ukradený. „Na místo vyrazila vyhledávací vozidla SHERLOG spolu s policií. Uličky parkoviště byly pojmenované podle potravin. Hledané auto bylo nalezeno v uličce Brokolicová. Majitelka totiž vyšla z obchodu jiným východem, a protože si přesně nepamatovala, kde vůz nechala, hledala jej v uličce Květáková,“ popisuje Karel Badošek, Bezpečnostní manažer společnosti SECAR BOHEMIA.
Vůz mířil do servisu na korbě „odtahovky“
Řada případů, kdy k domněle ukradenému autu vyrážejí vyhledávací vozidla SHERLOG, se týká návštěv servisů a autonehod. V jednom takovém případě přišel klientskému centru poplach od jednotky nainstalované v autě. To se pohybovalo, a jelikož se nepodařilo kontaktovat majitele, vyrazil k vozu tým. Jak se záhy ukázalo, auto bylo na korbě odtahového vozidla, které je vezlo po nehodě do servisu.
Auto bylo na zkušební jízdě, majitel ji zapomněl nahlásit
I další případ má spojitost se servisem. „Jednotka SHERLOG namontovaná ve vozidle začala signalizovat poplach. Protože se majitel nehlásil, výjezdová skupina spolu se zásahovými vozidly policie vyrazila podle signálu za ujíždějícím autem a následně je zastavila. Ukázalo se, že nejde o zloděje, ale o techniky servisu, kteří po opravách vzali vůz na zkušební jízdu,“ říká Badošek s tím, že majitel, který byl tou dobou na pracovním jednání, zapomněl servis nahlásit.
Loď byla jen půjčená
Častým důvodem výjezdů za „ukradenými“ vozy je nenahlášená výpůjčka rodinnému příslušníkovi nebo známému. Jeden z takových případů se týkal ne vozu, ale dokonce lodi. Když se jednotka v lodi aktivovala a majitele se nepodařilo klientskému centru kontaktovat, vyjela za ní podle signálu výjezdová skupina a policie. Loď se záhy podařilo najít, o krádež se však nejednalo – majitel ji půjčil a zapomněl to oznámit.
Syn autem odjel bez dovolení
Nezřídka je příčinou výjezdu též vypůjčení vozu bez vědomí majitele. „Kontaktovali jsme majitele, který řekl, že vozidlo musí stát doma. Po ověření, že vůz doma skutečně není, oznámil majitel tuto skutečnost na linku 158, čímž byla zahájena vyhledávací akce SHERLOGU a policie. Vozidlo bylo nalezeno v nedalekém městě. Zapůjčil si je syn majitele, který u sebe neměl identifikační čip,“ popisuje odborník.
Majitel využil službu drink and drive, zapomněl ale dát šoférovi čip
Kuriózní případy jsou mnohdy spojené i s nepozorností samotných majitelů, jak už bylo ostatně popsáno v prvním případě s autem ztraceným na parkovišti. Ten další se odehrál v nočních hodinách, kdy klientské centrum obdrželo poplach, a protože se majitele auta nepodařilo kontaktovat, vyrazila k němu výjezdová skupina a policie. Auto se následně podařilo dostihnout a zastavit. Jak ale vyšlo najevo, osoba uvnitř nebyl zloděj, nýbrž pracovník společnosti typu drink and drive, kterému majitel jedoucí v jiném voze nepůjčil čip.
Stavební stroj našli u konkurence
Příkladem toho, že kuriózní mohou být i samotné krádeže, je případ, kdy majitel oznámil odcizení pracovního stroje. Jednotka nainstalovaná ve stroji byla opět dálkově aktivována a k signálu vyrazil vyhledávací tým s policií. Vůz se záhy podařilo najít na nečekaném místě. „Stroj byl nalezen v plném pracovním procesu na stavbě u konkurenční společnosti,“ dodává Karel Badošek.
 
O systému SHERLOG SecurityCar
 
SHERLOG SecurityCar zajišťuje zabezpečení a vyhledávání odcizených jednostopých i dvoustopých vozidel a stavebních strojů. U vybraných typů zabezpečení zprostředkuje klientům on-line monitoring vozidla včetně sledování chování řidičů a využití vozidla, případně službu elektronické knihy jízd. Unikátnost systému SHERLOG SecurityCar je dána vlastní rádiovou sítí, která není závislá na mobilních operátorech a je běžnými prostředky neodrušitelná. V případě poptávky využívá systém také technologie GPS/GSM.

Zdroj: Martin Bořil

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi