Chemici a zdravotníci likvidují následky špinavé bomby - Krimi - Český Metropol

Krimi

Chemici a zdravotníci likvidují následky špinavé bomby

zdroj: 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec

Tisá | Na první pohled poněkud netradičně, a to slavnostním pochodem v provedení vojenské kapely královské námořní pěchoty Velké Británie, bylo v pondělí zahájeno mezinárodní cvičení Clean Care 2016, které...

 

probíhá ve vojenském výcvikovém prostoru Tisá na Ústecku. Toto hudební těleso se zde neobjevilo náhodou. Všichni jeho členové ovládají bravurně nejen své hudební nástroje, ale jsou vycvičeni i k výstavbě a zabezpečení činnosti dekontaminační jednotky.
Kromě příslušníků Armády ČR - a to zejména zdravotníků z polních nemocnic a Centra biologické ochrany Těchonín, Agentury vojenského zdravotnictví a pochopitelně také příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany (CBRN) - jsou do výcviku zapojeni také specialisté ze Spojených států amerických, Velké Británie, Kanady, Německa a Belgie.
Celé cvičení probíhá pod taktovkou mezinárodní vojenské organizace Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově (JCBRN Defence COE) a alianční pracovní lékařské skupiny (NATO CBRN Medical Working Group).
Výjimečnost tohoto cvičení potvrdil ředitel odboru výcviku a vzdělávání JCBRN Defence COE, plukovník Vratislav Osvald: „Všechny národní prvky cvičí CBRN postupy v jednotlivých krocích a samostatně po své národní linii. Toto cvičení je ale jedinečnou příležitostí, kdy si mohou vyzkoušet celý proces od vzniku kontaminace, přes prvotní rozčlenění pacientů, jejich dekontaminaci, zdravotní stabilizaci až po evakuaci.“
Plukovník Osvald také vysvětlil, že prioritou cvičení není hodnotit připravenost jednotek, ale naopak operační postupy a jejich vzájemnou interoperabilitu v případě společného nasazení. Scénář celého cvičení jde v souladu s velkými cvičeními NATO, jako je například Trident Juncture nebo Vigorous Warrior, kterých se zdravotnické a CBRN jednotky účastní.
Ve fiktivní operaci jsou jednotky NATO nasazeny, aby stabilizovaly bezpečnostní situaci mimo území států aliance. Jedná se území, kde jsou zhoršené zdravotní a epidemiologické podmínky a současně hrozí nebezpečí zneužití chemických zbraní.
„Incidenty, které budou muset cvičící řešit, simulují například následky použití takzvané špinavé bomby, použití vysoce nebezpečných chemických typu Yperit, nebo výskyt některé z nebezpečných tropických nemocí,“ vysvětlil plukovník Jaroslav Borek, náčelník mezinárodního výcviku a lessons learned JCBRN Defence COE. „Reálnost výcviku bude umocňovat zejména použití simulačních látek, které jsou bezpečné pro prostředí i osoby, ale jsou detekovatelné přístroji,“ dodává plukovník Borek.
Právě z důvodu zajištění celistvosti procesu jsou do výcviku zapojeni také zdravotníci z polních nemocnic Agentury vojenského zdravotnictví. „Naši zdravotníci mají široké spektrum praktických zkušeností z celé řady zahraničních nasazení. Tento výcvik je pro nás bezpochyby velkou výzvou a rozšířením našich schopností právě o prvky CBRN,“ dodává zástupce ředitele – hlavní lékař Agentury vojenského zdravotnictví plukovník Jiří Zetocha.
Společný výcvik zdravotnických jednotek a jednotek radiační, chemické a biologické ochrany aliančních armád bude na Tisé probíhat do tohoto pátku.

Zdroj: 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký