„Nabouráním“ do bankomatu získali miliony - Krimi - Český Metropol

Krimi

„Nabouráním“ do bankomatu získali miliony

zdroj: Policie ČR

Praha | Jako falešní technici se napíchli do softwaru bankomatu. Teď jim za to hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Konkrétně 14. července přijali pražští policisté oznámení o vykradení jednoho z bankomatů...

 

v centru metropole. Pachatelé si touto krádeží přišli na statisíce. Jedná se o nový druh protiprávního jednání, ke kterému v poslední době dochází téměř ve všech státech Evropy. Pražští kriminalisté jsou ale vůbec první, kterým se podařilo, i na základě mezinárodní spolupráce, vypátrat a zadržet konkrétní pachatele.
Prošetřování oznámené události si převzali do své kompetence kriminalisté osmého oddělení hospodářské kriminalisty krajského ředitelství. Ti se prioritně zabývají paděláním a pozměňováním peněz a bezhotovostních platebních prostředků, především takzvaným skimingem. Detektivové následně prošetřováním zjistili, že neoprávněné osoby bez použití násilí vnikly do útrob bankomatu, kde se za pomoci speciálního zařízení „nabourali“ do jeho softwaru. Tím tento samoobslužný peněžní terminál přiměli k jednorázovému výdeji již zmiňované, několikaset tisícové hotovosti.
Stejný útok pak zopakovali neznámí pachatelé devatenáctého a jednadvacátého července, opět v centru metropole. Čtrnáctého července pachatelům jejich finta ještě vyšla, avšak jednadvacátého už měli smůlu. Toho dne, tedy sedm dní po přijetí oznámení, kriminalisté zadrželi povedenou trojici přímo při činu.
Trojice Rusů, ve věku kolem pětatřiceti let, pak skončila na policejní služebně, kde jim vyšetřovatel sdělil obvinění z trestných činů krádež a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Za tyto delikty hrozí obviněným trest odnětí svobody až na osm let. Po sdělení obvinění skočili všichni tři muži ve vazbě.
Nutno zmínit, že tato protiprávní činnost má mezinárodní přesah. Pražští kriminalisté proto na rozuzlení celého případu úzce spolupracovali s kolegy ze slovenského policejního prezídia.
Z prošetřování samotného díky této spolupráci nakonec vyplynulo, že obvinění se stejného protiprávního jednání dopouštěli na jaře na Slovensku a v závěru loňského roku i v Německu a Polsku. V České republice si tímto způsobem přišli na tři miliony korun, v každé další vyjmenované zemi na přibližně 90.000,- eur. Pražským kriminalistům se díky rychlému vyřešení případu podařilo při domovních prohlídkách zajistit polovinu v Česku odcizených peněz, tedy téměř jeden a půl milionu korun.
V prošetřování případu kriminalisté i nadále pokračují, kdy především zjišťují, zda se trestné činnosti dopouštěla „pouze“ trojice obviněných, nebo zda měli nějaké kumpány.

Zdroj: por. Mgr. Tomáš Hulan

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Praha