Řízení se Sazkou ohrožuje i systém hotovostních plateb u internetových obchodů - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Řízení se Sazkou ohrožuje i systém hotovostních plateb u internetových obchodů

24. března 2011, 18.12 | PRAHA | Současné podmínky insolvenčního řízení s loterijní firmou Sazka ohrožují i systém plateb v hotovosti při koupi zboží z internetového obchodu. Vyplývá to z dokumentu ve čtvrtek zveřejněném na internetové verzi insolvenčního rejstříku.

 

Firma Manum provozuje systém superCash, který umožňuje hotovostní platby za zboží nakoupené na internetu přes tzv. pokladny. Jde i o hotovostní terminály Sazky, kde se dá prostřednictvím systému za zboží zaplatit. Sazka pak přijaté peníze jako mandatář převádí na firmu. V současné době je však Sazka podle firmy v prodlení s převedením částky zhruba 4,5 milionu korun. "Tyto peněžní prostředky byly společností dlužníka převzaty od zákazníků na úhradu plateb za zboží a služby, které zákazníci nakoupili v internetových obchodech," stojí v materiálu.

Sazka je ale v současné době omezena pro nakládání s majetkem, částky vyšší než půl milionu korun jí musí schvalovat předběžný insolvenční správce. Verdikt o ustanovení předběžného insolvenčního správce, kterým byl Josef Cupka, však na konci minulého týdne zrušil Vrchní soud v Praze. Firma tak žádá, aby se na takto přijaté finance nevztahovala omezení vzniklá insolvenčním řízením.

Pozastavení činnosti pokladny totiž podle firmy "ohrožuje důvěru zákazníků a provozovatelů internetových obchodů," a také "v neposlední řadě povede ke vzniku nemalých škod," jak stojí v dokumentu.

Podle webové prezentace firmy Manum se systémem hotovostních plateb dá platit např. na internetových stránkách a obchodech jako: Aukro.cz, Letuska.cz, Studentagency.cz, Kralovna.cz, Voipkredit.cz. Scio.cz nebo Cslink.cz.

Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení, kdy insolvenční návrh podal hlavní věřitel firmy, miliardář Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Vítek uváděl pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun, měl vlastnit také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. V pondělí 21. března ale oznámila skupina PPF, že od Vítka veškeré pohledávky převzala. Svým insolvenčním návrhem se do řízení připojila i KKCG SF. Oba navrhovatelé se o Sazku ucházejí, třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest. Zatím poslední insolvenční návrh v pondělí podal i místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek.

Sazka také požádala o dočasné přerušení loterijní činnosti, a to do té doby, dokud soud nerozhodne o smlouvách s firmou Gladiolus. Na základě nich by získala úvěr až 2,5 miliardy korun. Ministerstvo financí s loterijní firmou ve čtvrtek zahájilo správní řízení o dočasném pozastavení provozování číselných loterií, důvodem je nevyplácení výher v zákonném termínu. Sazka už dříve informovala o tom, že "pokračuje v plné míře ve své loterijní činnosti a vyplácení výher".

Tématické zařazení:

 » Finance