Prezident Klaus má pravdu, důchodová reforma je nedomyšlená, soudí politologové - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Prezident Klaus má pravdu, důchodová reforma je nedomyšlená, soudí politologové

Ikona

4. března 2011, 11.01 | PRAHA | Penzijní reforma, kterou prosazuje kabinet premiéra Petra Nečase (ODS), je nepromyšlená a nestabilní, vláda by její znění měla projednat i s opozicí, shodli se v pátek oslovení politologové s prezidentem Václavem Klausem. Učinil prý dobře, že vládu veřejně vyzval k přepracování reformy. "Pan prezident má pravdu, když říká, že reforma je nepromyšlená, neprodiskutovaná. Tento druh reforem musí být průnikem návrhů.

 

On se přimlouvá za to, aby byla reforma prodiskutovaná s opozicí, protože takový druh zákonů se nemůže přijímat silou. To není stabilní penzijní reforma, když se ve chvíli, kdy se dostane k moci opozice, může zase změnit," řekl Mediafaxu politolog Jiří Pehe.

Vláda by měla podle něj slova prezidenta vzít vážně a reformu hlouběji prodiskutovat a přepracovat. "Penzijní reforma by měla mít kompromisnější, vyváženější pohled. Skutečně to vypadá, že důvodem, proč na její přijetí vláda tak tlačí, je to, že chce přihrát peníze fondům," dodal Pehe.

To, že je důchodová reforma nepřipravená, si myslí i politolog Josef Mlejnek. "Pozitivní efekty reformy jsou sporné, ale negativní efekty jsou evidentní. Ovšem pokud se vláda rozhodne, že si to prosadí, tak si to prosadí. Sněmovna, ve které mají koaliční poslanci většinu, přehlasuje Senát i prezidenta," podotkl.

Otázkou pak je, jaký dojem bude mít takové silové rozhodnutí vliv na názor veřejnosti. "Vláda se bojí svůj návrh reformy stáhnout, aby nevypadala, že je slabá. Zároveň na veřejnost nebude dělat dobrý dojem, když vláda tvrdošíjně prosadí svou i přes nesouhlas prezidenta a Senátu," dodal Mlejnek.

Politoložka Vladimíra Dvořáková soudí, že není tradiční, aby hlava státu zasahovala do parlamentní politiky, přesto tentokrát Klaus učinil dobře. "Je dobré, že upozornil, že reformy, které mají dlouhodobý charakter, by měla vláda projednat s opozicí. Aby se za čtyři roky, kdy se opozice dostane k moci, zase nezměnily zpět," řekla Mediafaxu.

Zdůraznila však, že konečná rozhodnutí musí činit vláda, nikoliv prezident. "Prezident je ústavně neodpovědný. Není to absolutní vládce. Odpovědná je vláda," řekla. Klaus podle ní neplní tak úplně svůj slib, že nebude aktivistickým prezidentem.

"Pan prezident někdy přestřelí, ale tentokrát nepřestřelil. Toto je norma, která přistane na jeho stole, proto má právo se k ní vyjádřit," míní však Pehe. Dodal, že pokud sněmovna jeho případné veto přehlasuje, bude to velmi špatný signál pro stabilitu penzijní reformy.


Tématické zařazení:

 » Finance