Budoucí penzijní systém umožní individuální spoření i podporu vlastních rodičů - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Budoucí penzijní systém umožní individuální spoření i podporu vlastních rodičů

Ikona

25. února 2011, 18.13 | ČESKÁ REPUBLIKA | Ze základních parametrů chystané penzijní reformy vyplývá, že budoucí penzijní systém by kromě individuálního spoření, na kterém se vláda shodla minulý týden, měl zajistit dětem i možnost přispět vlastním rodičům na důchod. Na této novince se shodla páteční porada ekonomických ministrů. V současnosti zaměstnanci platí ze své mzdy státu tři položky: sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu.

 

Základem pro výpočet na sociální a zdravotní pojištění je hrubá mzda, základem pro výpočet daně je tzv. superhrubá mzda, neboli hrubá mzda navýšená o pojistné, které za zaměstnance platí zaměstnavatel.

Pro výpočet důchodu je podstatné sociální pojištění, jehož celková výše (tj. součet pojistného placeného zaměstnavatelem a zaměstnancem) je 31,5 procenta hrubé mzdy. V sociálním pojištění je zahrnuté důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Největší část tvoří důchodové pojištění, které je ve výši 28 procent hrubé mzdy, neboli 28 procentních bodů ze sazby sociálního pojištění. Tyto peníze putují na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a je z nich hrazen průběžný penzijní systém.

Záměr, na kterém se shodla vládní koalice, počítá s dobrovolným opt outem, neboli možností dobrovolného vyvedení tří procentních bodů ze sazby důchodového pojištění. Jedná se tedy o tři procenta hrubé mzdy. Tyto peníze si bude občan moci vyvést do penzijního fondu. Zbylých 25 procentních bodů ze sazby důchodového pojištění půjde na ČSSZ.

Na páteční poradě ekonomických ministrů se představitelé vládní koalice shodli ještě na opatření, které dětem umožní přispívat na důchod přímo vlastním rodičům. V praxi by mělo být možné jeden procentní bod sazby na důchodové pojištění poslat přímo vlastním rodičům. Jde tedy o jedno procento hrubé mzdy.

Například lidé, kteří mají průměrnou mzdu 23 000 korun měsíčně, by se tak mohli rozhodnout navýšit důchod svých rodičů o jedno procento své hrubé mzdy, tedy o 230 korun. Pokud by důchodce měl takové děti dvě, jeho měsíční důchod vzroste o 460 korun měsíčně.

Tyto peníze poslané rodičům by nebyly na úkor zmíněného opt outu. Z celkové sazby pojistného na důchodové pojištění by tedy člověk s průměrnou mzdou 23 000 odvedl 24 procentních bodů do průběžného systému (5520 korun), tři procentní body do svého spořícího fondu (690 korun) a jeden procentní bod svým rodičům, tj. 230 korun.

Tématické zařazení:

 » Finance