Za akce vědecko-technické rozvědky hrozí Česku miliardové arbitráže - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Za akce vědecko-technické rozvědky hrozí Česku miliardové arbitráže

Ikona

17. února 2011, 09.27 | ČESKÁ REPUBLIKA | Česká republika by mohla i po letech platit vysoké odškodné firmám ze zemí někdejších nepřátel, zejména z Německa, Británie či Spojených států. Ty by se mohly chtít domáhat náhrady škody za ukradená know-how, zneužité patenty a okopírované technologie. Píší o tom čtvrteční Hospodářské noviny (HN). Na vině je práce bývalé komunistické vědecko-technické rozvědky. Část jejího archivu zůstává právě kvůli riziku soudů či arbitráží stále v režimu utajení.

 

Československá StB a její vědecko-technické rozvědky (VTZ) se zajímala mimo jiné o americkou firmu Westinghouse, která nyní usiluje o dostavbu dalšího bloku Jaderné elektrárny Temelín. Své složky měly u Státní bezpečnosti i velké světové firmy, jako jsou Siemens, IBM, Hewlett Packard, Toshiba, Mitsubishi či General Electric.

Týdeník Ekonom proto žádal Archiv bezpečnostních složek o zpřístupnění některých vytipovaných svazků VTR. Vedle dokumentů plných obecných informací, korespondence či výstřižků z odborných publikací vydal archiv i svazky vedené právě na firmy Westinghouse a Siemens. A potvrdilo se, že jejich veřejně přístupná část je nekompletní. U všech chyběl základní svazek, většina podsvazků a některé místa v dokumentech byla začerněna.

"Například využití cizích patentů ke kopírování a výrobě vlastních produktů je nepochybně porušením práva průmyslového vlastnictví," říká právník Martin Boháček, expert na právo průmyslového a duševního vlastnictví z pražské Vysoké školy ekonomické. Podle něj by se na podobné případy měla po dvaceti letech vztahovat promlčecí lhůta, navíc se technika za dvacet let dramaticky proměnila a drtivá většina nelegálně získaných technologií musí být z dnešního hlediska zastaralá. Existují však právní výklady, podle nichž promlčecí lhůta běžet nemůže, když postižený ani netuší, že byl poškozen. A právě to by se mohlo týkat západních firem, kterým komunistická rozvědka kradla technologie, kopírovala výrobky a socialistické hospodářství pak podle nich buď vyrábělo, či se o to pokoušelo.

Tématické zařazení:

 » Finance