Stát přizve investory k inovacím - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Stát přizve investory k inovacím

Ikona

4. ledna 2011, 08.32 | PRAHA | Ministerstvo průmyslu hodlá společně s rizikovými kapitalisty vytvořit nový fond na podporu inovací, v němž bude zhruba 2,7 mld Kč. Podíl státu bude podle úterního vydání deníku E15 padesát procent, druhou polovinu by měly do fondu vložit právě společnosti venture kapitálu. Jde o zcela novou formu podpory podnikání a inovací. „Stát má roli koinvestora. Soukromí investoři musejí mít minimálně stejně silný podíl na rozhodování,“ uvedl ředitel sekce ministerstva průmyslu pro evropské fondy Petr Očko.

 

Právě účast odborníků z privátního sektoru má zajistit, že také veřejné prostředky budou vynaloženy účelně. Takzvaný „seed fond“ podpoří začínající podnikatele, kteří přijdou s inovativními produkty. Státní a soukromí investoři kapitálově vstoupí do nové firmy a časem svůj podíl prodají. Vynaložené finance by se tedy měly investorům vrátit.

„Doufáme, že fond bude mít velký přínos, a chceme se zúčastnit,“ uvedla tajemnice české asociace private equity a venture kapitálu Petra Kursová. Asociace by podle ní uvítala, kdyby se mohla ve větší míře účastnit také nynějších přípravných prací.

Mezirezortní komise za účasti dalších odborníků by měla podle Očka ještě během ledna zpracovat několik detailnějších variant budoucího fungování fondu. Jak ministerstvo průmyslu informovalo už dříve, převážná část financí, které stát hodlá na podporu začínajících podnikatelů poskytnout, bude z evropských fondů. Zbytek budou národní prostředky na kofinancování evropských projektů.

Fond se má stát dlouhodobým pilířem politiky inovací, a právě proto je důležité, aby se peníze časem vracely zpět. Ministr průmyslu Martin Kocourek již dříve uvedl, že díky fondu se Česko připravuje na období, kdy bude z evropských fondů čerpat podstatně menší částky.

Petra Kursová připomíná, že o vzniku polostátního fondu se uvažovalo už v minulých letech a asociace CVCA tento projekt podporovala. Tentokrát však sama Evropská komise požaduje, aby finance, které Česko získává navíc na podporu podnikání pro období 2007–2013, byly vloženy právě do „seed fondu“.

Podle Petra Očka je ale důležité, aby ve spolupráci s ministerstvem školství vznikl také fond, který bude podporovat inovační projekty ještě v dřívější fázi. Takový fond by měl pomáhat komercionalizaci u projektů, které vznikají už na vysokých školách. Jako příklad Očko uvádí Švýcarsko, kde celý „ekosystém“ inovací startuje právě na univerzitách. Již tam začíná transfer technologií do podnikání, což v Česku zatím většinou chybí.

Ministerstvo průmyslu uvažuje i o tom, že by nový „seed fond“ financoval i poradenství a koučink pro manažery vznikajících firem. Podle jedné z variant by mohli být najímáni i odborníci ze zahraničí.

Určitou komplikací může být skutečnost, že evropská pravidla neumožňují, aby veřejná podpora jednoho projektu překročila hranici 1,5 milionu eur (necelých 40 milionů korun). Často přitom bude nižší. Je tedy nutné,
aby se během příštích pěti let našlo velké množství vhodných projektů, podle Očka až dvě stě. Jen tak bude možné využít investice státu v celkové výši necelých 1,5 miliardy korun. „Je to obrovská částka,“ souhlasí Petra Kursová.

Tématické zařazení:

 » Finance