Jablonec nad Nisou má schválený rozpočet - Finance - Český Metropol

Finance

Jablonec nad Nisou má schválený rozpočet

Foto archiv

Jablonec n/N | Jablonečtí zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2018 v celkovém objemu 1,195 miliardy korun.

 

„Je to nejlepší rozpočet za posledních 20 let,“ řekl při schvalování náměstek primátora pro ekonomiku Miloš Vele. Jablonec je ekonomicky zdravým městem.

Schodek ve výši 239,5 milionu korun je kryt zůstatky na běžných a fondových účtech města z minulých let, prostředky ve správě aktiv a zapojením dlouhodobého úvěru. Letos Jablonec splatí dalších 28,6 milionu a z původních 455 milionů v roce 2010 zůstane na konci letošního roku dluh ve výši 50 milionů korun.

„První rozpočty, které jsem předkládal v letech 2011 a 2012 jsem charakterizoval jako maximálně úsporné a v jednom případě, jsem musel použít i formulaci, že jde o rozpočet záchranný, nebo lépe, krizový. Dnes předkládám rozpočet, o kterém mohu zodpovědně říct, že je proinvestiční, rozvojový s cílem opravovat městský majetek, a podpořit kulturní a společenský život ve městě,“ uvedl při projednávání rozpočtu náměstek pro ekonomiku Miloš Vele.

Podle analýzy Ing. Tesaře zpracované v rámci rozpočtového výhledu je město Jablonec nad Nisou ve výborné finanční kondici. Podle něj si Jablonec díky uvážlivému hospodaření zajistil předpoklady pro budoucí investice a růst.

Náměstek Vele uvedl, že rok 2017 skončil velmi dobře: „Na konci roku jsme nečerpali kontokorent a na účtech a fondech nám zůstalo 118 milionů korun. Nesplacené staré úvěry činily 75 mil korun a dluhová služba 3,41 procenta.“ Dosažené provozní saldo (rozdíl provozních příjmů a výdajů) ve výši 185 milionů je v novodobé historii města nejlepší výsledek.

Rezervy města jsou vytvořeny v celkovém objemu 37,5 milionu korun.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Finance