Šetří se všude. Vyjma zakázek - Finance - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Finance

Šetří se všude. Vyjma zakázek

Ikona

17. září 2009, 10.01 | PRAHA | Ze státního rozpočtu zbytečně utíkají ročně desítky miliard korun jen tím, že ministerstva a státní úřady společně s firmami obcházejí zákon o veřejných zakázkách a vysoutěžená cena je zbytečně vysoká. Informaci přineslo čtvrteční vydání Mladé fronty Dnes.

 

Na problémy se zakázkami upozorňuje čím dál více lidí. Po Transparency International, která před časem vyčíslila možný roční únik až na 35 miliard korun, začali stát kritizovat ve své závěrečné zprávě i členové protikrizového ekonomického týmu NERV. Poslanci sice schválili další novelu zákona o veřejných zakázkách, zadavatelé i firmy však mají stále dost možností, jak ho obejít. V Česku se přitom ročně rozdělí na veřejných zakázkách přes 400 miliard korun.

Podle Davida Ondráčky z Transparency International patří mezi nejčastější způsoby obcházení veřejné soutěže rozdělování zakázek do více smluv, aby se tak obešla povinnost veřejnou soutěž vyhlásit. Fint, jak obcházet zákon a přitom zjevně předraženou zakázku vydávat jako regulérně vysoutěženou je čím dál více. "Hodně přibývá například řízení bez uveřejnění nebo se nastavují příliš přísní kritéria", vypočítává Ondráčka.

Největší podezření, především z kartelu stavbařů, budí soutěže v dopravních stavbách. U zakázky za několik miliard se často sejdou jen dva zájemci. Nad vysokými cenami se však úředníci nepozastavují.

NERV označil veřejné soutěže za jeden z problémů, který má negativní vliv na českou ekonomiku. Jeho členové srovnali i poměr cen staveb bytů k dopravním stavbám v Evropě a zjistili, že v Česku jsou dopravní stavby v poměru k cenám bytů mnohem dražší než jinde. Například v Německu stojí stejná plocha dálnice či železnice méně než stejná plocha nového bytu. V Česku jsou naopak dopravní stavby o 62 procent dražší.

Tématické zařazení:

 » Finance