Putinův poradce hrozí Washingtonu nesplacením ruských dluhů - Finance - Český Metropol

Finance

Putinův poradce hrozí Washingtonu nesplacením ruských dluhů

zdroj: archiv Metropolu

Kyjev | Pokud Spojené státy vyhlásí kvůli invazi na Krym vůči Rusku sankce, Moskva se možná vzdá dolaru jako rezervní měny a přestane splácet dluhy americkým bankám. V rozhovoru pro agenturu RIA...

 

Novosti to dnes prohlásil Sergej Glazjev, ekonomický poradce prezidenta Vladimira Putina. "Najdeme způsob, jak zlikvidovat naši finanční závislost na USA," řekl poradce. Záhy poté ale RIA Novosti zveřejnila dementi Kremlu.
    Glazjev má v Rusku pověst vyhlášeného jestřába, jehož výroky Kreml používá k nezastřeným výhrůžkám Západu. Kontroverzní kremelský poradce nemá žádné výkonné pravomoci, státní média ale jeho nekompromisní formulace s oblibou široce publikují.
    Moskva podle Glazjeva v případě amerických sankcí "vyhlásí za nemožné" splácení půjček amerických bank. Pokud americké úřady zmrazí účty ruských podnikatelů, doporučí prý ruská vláda všem občanům, aby se zbavili amerických cenných papírů. Moskva navíc vytvoří vlastní účetní a platební systém a odmítne dolar jako rezervní měnu.
    "Máme skvělé obchodní a hospodářské vztahy s našimi partnery na východě a na jihu," řekl ruské agentuře Glazjev. "Najdeme nejen způsob, jak zrušit naší finanční závislost na USA, ale vyjdeme i z těchto sankcí posíleni," konstatoval.
    Protiruské sankce chce po ruské invazi na Krym vyhlásit americký Senát. Poslanci zvažují zavedení sankcí proti ruským bankám, zmrazení aktiv ruských státních podniků i soukromých investorů a zavedení vízových omezení vůči ruským občanům.
    Pokud hospodářské sankce proti Rusku vyhlásí Evropská unie, čeká ji nevyhnutelná ekonomická katastrofa, řekl dále Glazjev. "Zastavení dodávek ruského plynu nelze v dohledné době kompenzovat. Dojde ke zvýšení cen energií, což je výhodné pro Američany," řekl poradce. Spojené státy podle něj podněcují EU k protiruským sankcím, aby na uvolněném energetickém trhu uplatnily svůj břidlicový plyn.
    Pro Rusko by prý taková situace byla ve střednědobé perspektivě výhodná, protože by mohlo zpracovávat plyn doma a zvýšit výrobu navazující chemické produkce. "Pro naší ekonomiku by to byl velmi dobrý impulz," řekl Glazjev.
    Agentura RIA Novosti, které se Glazjev se svými vývody svěřil, krátce po zveřejnění interview publikovala kremelské dementi. Vysoce postavený zdroj z Putinova okolí podle agentury prohlásil, že slova poradce Glazjeva jsou jeho soukromým názorem a oficiálnímu stanovisku Ruska neodpovídají.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Finance