Kraj se chystá na pořádání zimní olympiády - Sport - Český Metropol

Sport

Kraj se chystá na pořádání zimní olympiády

foto archiv

Karlovy Vary | V Karlovarském kraji se ve dnech 19. 1. - 24. 1. 2020 uskuteční historicky poprvé zimní olympiáda dětí a mládeže. Prestižní sportovní akce se zúčastní 2 tisíce sportovců, trenérů a dalších osobností ze všech regionů České republiky. Podpisem smlouvy o pořadatelství a spolupráci to potvrdila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

 

 

Mladí sportovci ve věku 10 – 16 let budou závodit celkem ve 12 sportech. Centrem dění her se stane krajské město Karlovy Vary s olympijským domem v hotelu Thermal. Boje o medaile se odehrají především v krušnohorských skiareálech či na zimních stadionech po celém regionu. „Mám velkou radost z toho, že se nám podařilo získat pořadatelství zimní olympiády dětí a mládeže. Nikdy v minulosti Karlovarský kraj neměl takovou příležitost uvítat tolik mladých talentovaných sportovců z celé naší země. Velmi si toho vážíme a budeme se snažit vytvořit pro všechny takové zázemí, aby se pro ně olympiáda stala nezapomenutelným zážitkem. Věřím, že budeme pro Český olympijský výbor dobrým partnerem,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

„Společně s Prahou byl Karlovarský kraj jediné místo, kde se v šestnáctileté historii olympiáda dětí a mládeže nikdy nekonala. Přitom se v kraji nachází krásné sportovní areály, které nyní má možnost představit nejen mladým sportovcům, ale i široké veřejnosti. V lednu 2020 tam zažijí všichni sportovci i vedoucí výprav historicky poprvé olympijskou atmosféru, která se žádné jiné sportovní akci nevyrovná. Na tuto premiéru v Karlovarském kraji se opravdu moc těším,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a dodal, že akce je často pro sportovce odrazovým můstkem k dalším úspěchům. Ze západu Čech pochází například běžkyně na lyžích Petra Nováková, která jako rodačka z Karlových Varů reprezentovala svůj kraj na ODM 2008 a následně i v roce 2014 pod pěti kruhy v Soči.

Povinnými olympijskými sporty jsou Alpské lyžování, Běžecké lyžování, Skicross, Snowboarding a Lední hokej. Volitelnými sporty se staly Biatlon, Krasobruslení a Rychlobruslení. K ostatním sportovním disciplínám se pak řadí Lyžařský orientační běh, kromě zimních sportů jsou zařazeny také Šachy a Karate, speciální disciplínou je Hra na elektronické klávesové nástroje.

Náklady na uspořádání Her IX. zimní olympiády dětí a mládeže ČR činí 23, 5 milionu korun, z toho Karlovarský kraj vynaloží 11 milionů korun, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR 6 milionů korun, 2 miliony korun se podílí Český olympijský výbor a zbytek nákladů pokryjí účastnické poplatky a sponzorské dary.

 

 

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Sport