Do Česka dnes přiletí bulharský prezident Radev, v úterý se setká se Zemanem - Politika - Český Metropol

Politika

Do Česka dnes přiletí bulharský prezident Radev, v úterý se setká se Zemanem

ilustrační fotografie

9. května 2022, 10.15 | (ČTK) - Do České republiky dnes přiletí bulharský prezident Rumen Radev. Oficiální program jeho návštěvy začne v úterý, kdy ho dopoledne na Pražském hradě s vojenskými poctami přivítá prezident Miloš Zeman. Radev se setká také s dalšími představiteli státu.

 

Zeman by měl Radeva uvítat na prvním hradním nádvoří společně s čestnou jednotkou Hradní stráže. Následovat bude setkání prezidentských párů, jednání delegací a slavnostní oběd v Rudolfově galerii, na který byly pozvány desítky hostů.

 

Dá se očekávat, že Radev se Zemanem probere především současnou situaci spojenou s válkou na Ukrajině a otázky spojené s dodávkami ropy a plynu a se zdražováním energií. Tématem by mělo být i blížící se české předsednictví Evropské unii. Prezidenti by mohli mluvit také o obchodu, bulharské menšině v ČR nebo o turistickém ruchu.

 

V úterý odpoledne se Radev setká s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Následně povečeří s premiérem Petrem Fialou (ODS). Před středečním odletem má naplánovanou účast na podnikatelském fóru.

 

Radev bude letos prvním státníkem, kterého čeká na Hradě přijetí s vojenskými poctami. Nedávno se Zeman sešel s polským prezidentem Andrzejem Dudou, ten ale do Česka přijel na pracovní návštěvu. Posledním státníkem, který byl na Hradě na oficiální návštěvě, byl loni v srpnu německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Nedlouho poté Zeman svůj pracovní program omezil kvůli svým zdravotním potížím. Diplomatická jednání v uplynulé době komplikovala také pandemie koronaviru.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Politika  

 » Aktuality