Tým pro reformu penzí projednal podle MPSV snížení odvodů u částečných úvazků - Politika - Český Metropol

Politika

Tým pro reformu penzí projednal podle MPSV snížení odvodů u částečných úvazků

Ilustrační fotografie

6. května 2022, 11.47 | Praha 5. května (ČTK) - O plánovaném snížení odvodů u částečných úvazků jednala dnes skupina pro důchodovou reformu. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo práce. Od úlev na pojistném si resort slibuje větší zaměstnanost rodičů malých dětí, lidí po šedesátce či postižených, tedy také o něco větší příjem peněz na penze. Tým, který zřídil na začátku dubna ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), tvoří zástupci pětice koaličních stran a resortů práce a financí i ekonomové.

 

"V diskusi se ukázalo, že je potřebné dále analyzovat možné dopady takového opatření, jak do oblasti pojistné, tak i na trh práce - na zaměstnavatele i zaměstnance, a to v průběhu další přípravy návrhu i po jeho zavedení," uvedlo na webu ministerstvo s tím, že jeho zástupci na jednání představili konkrétní návrh slevy na odvodech pro zaměstnavatele, kdyby na kratší úvazky přijali lidi po šedesátce, osoby se zdravotním handicapem, mladé do 21 let, rodiče dětí do šesti let či ty, kteří pečují o starší či postižené blízké. Opatření má nabídku míst s kratší pracovní dobou rozšířit.

 

Snížení odvodů u částečných úvazků patří mezi čtyři schválená vládní opatření na podporu rodin v době zdražování. Nižší pojistné kabinet zmiňuje i ve svém programovém prohlášení. Uvádí v něm, že podmínky daňových slev nastaví "motivačně s rozumnými mezními daňovými sazbami". Ministerstvo dnes svůj návrh nepřiblížilo. "Zaměstnavatelům umožníme odečíst až pět procent z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, na které bychom poskytli slevu," řekl před týdnem po jednání vlády Jurečka.

 

Slevu na pojistném má upravit jedna ze tří letošních plánovaných důchodových novel. Podle podkladů od lidovců by ministerstvo práce mělo návrh zákona předložit v září. Sleva na pojistném by se měla týkat pětinového až čtyřpětinového úvazku pro lidi s obtížnějším uplatněním. Počítá se také se zkrácením povinné doby pojištění pro nárok na starobní penzi z 35 na 25 let a změnou podmínek pro získání pozůstalostních důchodů. Další z předloh má zavést možnost dřívější penze za práci v rizikovém prostředí a třetí norma má snížit důchod prominentům předlistopadového komunistického režimu.

 

Podle expertů není současný systém důchodů beze změn do budoucna udržitelný a propadne se do dluhů. Společnost stárne a výdaje na penze rostou. Nyní tvoří téměř třetinu výdajů státního rozpočtu. Ve srovnání s loňskem stoupne letos vyplacená suma o desítky miliard korun. Vláda se v programovém prohlášení zavázala, že do konce roku 2023 předloží "skutečnou důchodovou reformu", aby důchody byly stabilní a férové. Zamýšlená opatření ale výdaje spíš zvyšují, zajištění dodatečných příjmů na rostoucí náklady vládní program neupřesňuje.

 

Jurečka už dříve řekl, že rodičům by měla k důstojné penzi z veřejného systému stačit výchova dětí, bezdětní by si měli na stáří víc naspořit. Ministr mluví o úpravě parametrů nynějšího systému, ne o zásadní reformě. Je přesvědčen o tom, že systém může zůstat bez větších deficitů díky vysoké zaměstnanosti.

 

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Politika  

 » Finance