Poslanci se sejdou ke zrušení EET, korespondenční volbě a zdravotním platbám - Politika - Český Metropol

Politika

Poslanci se sejdou ke zrušení EET, korespondenční volbě a zdravotním platbám

Ilustrační fotografie

3. května 2022, 08.39 | Praha 3. května (ČTK) - Ke sporným předlohám o úplném zrušení elektronické evidence tržeb (EET) nebo o zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy ze zahraničí se poslanci sejdou na mimořádné schůzi, která začne dnes dopoledne. Na jejím programu je rovněž kontroverzní snížení plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví od poloviny roku a zpřísnění zákona o střetu zájmů zejména ve vlastnictví některých médií.

 

Schůzi vyvolali koaliční poslanci. Návrh programu zahrnuje většinou předlohy, u nichž hrozí nebo již započaly obstrukce opozičních ANO či SPD. Opět nejsou vyloučena ani noční jednání dolní komory.

 

Sněmovna by měla na této schůzi rozhodnout vzhledem ke slábnoucí epidemii covidu-19 o ukončení pandemické pohotovosti, která platí přes rok. V době pandemické pohotovosti může zejména ministerstvo zdravotnictví vydávat protikoronavirová opatření podle zvláštního, takzvaného pandemického zákona.

 

Po schůzi vyvolané vládním táborem se poslanci mimořádně sejdou z podnětu opozičního hnutí ANO ke čtveřici návrhů na plošnou pomoc obyvatelům v souvislosti se zdražením plynu, elektřiny a pohonných hmot. Jde zejména o jejich osvobození od daně z přidané hodnoty. Některé z předloh už prosazovala někdejší vláda Andreje Babiše (ANO) a poslanci se k nim mimořádně sešli v prosinci. Nová koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů ale neumožnila schválení programu této schůze a Fialův kabinet pak předlohy ze Sněmovny stáhl.

 

Poslanci ANO podali předlohy znovu a přidali k nim i osvobození benzinu a nafty od daně z přidané hodnoty. Je pravděpodobné, že dolní komora i tentokrát návrh programu schůze k těmto plošným podporám neschválí. Navzdory tomu se otevře prostor pro debatu omezenou na řečníky s přednostním právem.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika