Lidé mohou do dneška navrhnout Senátu kandidáty na státní vyznamenání - Politika - Český Metropol

Politika

Lidé mohou do dneška navrhnout Senátu kandidáty na státní vyznamenání

Ilustrační fotografie

30. dubna 2022, 11.30 | Praha 30. dubna (ČTK) - Dnes končí termín, do kdy mohou lidé a organizace navrhnout Senátu adepty na státní vyznamenání, která uděluje prezident. Loni horní komora nominovala 15 kandidátů, zhruba o polovinu méně než v předchozích letech. Sněmovní termín pro návrhy na vyznamenání skončil 31. března.

 

Ceremoniál udělování či propůjčování vyznamenání se koná tradičně 28. října na Pražském hradě. Loni ani předloni se ale kvůli koronavirové pandemii a hospitalizaci Miloše Zemana neuskutečnil. Náhradním termínem byl letošní 7. březen.

 

Předloni Senát navrhl na vyznamenání 32 osobností, mimo jiné předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Hrad původně předloni v říjnu oznámil, že Zeman se rozhodl této nominaci vyhovět. Loni v únoru prezident oznámil, že Rychetskému řád neudělí kvůli tomu, že Ústavní soud zrušil část zákona o volbách do Sněmovny. Ostatním předloňským senátním nominacím prezident také nevyhověl.

 

Vztahy mezi Hradem a Senátem výrazně ochladly kvůli cestě senátorů na Tchaj-wan v roce 2020, kterou prosadil předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) navzdory hrozbám pevninské Číny. S cestou nesouhlasil ani Zeman.

 

Lidé mohou podávat návrhy na čtyři státní vyznamenání. Řád Bílého lva je nejvyšší vyznamenání lidí, kteří se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužili o Českou republiku. Řád Tomáše Garrigua Masaryka je určen lidem, kteří se vynikajícím způsobem zasloužili o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Medaile Za hrdinství je vyznamenání za hrdinství v boji a vyznamenání těch, kteří se s nasazením vlastního života zasloužili o záchranu jiného člověka nebo značných materiálních hodnot. Medaile Za zásluhy je pak určena lidem, kteří se zasloužili o stát nebo územní samosprávný celek.

 

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Politika