Zastupitelé Prahy 1 dnes nebudou hlasovat o odvolání starosty - Politika - Český Metropol

Politika

Zastupitelé Prahy 1 dnes nebudou hlasovat o odvolání starosty

Zdroj: Wikimedia

14. prosince 2021, 12.43 | Zastupitelé Prahy 1 nebudou na svém dnešním jednání hlasovat o odvolání starosty Petra Hejmy (STAN) a dalších členů rady městské části. Koalice TOP 09, STAN, ODS a ANO svou těsnou většinou návrh lídra opoziční Prahy 1 Sobě Pavla Čižinského vyřadila z programu, stejně jako jeho další bod týkající se pravomocné pokuty od antimonopolního úřadu za rozdělení zakázky. Koalice opoziční body z programu vyřazuje pravidelně.

 

Důvodem pro odvolání starosty a některých jeho kolegů byly podle Čižinského nesrovnalosti v několika případech týkajících se například privatizace bytu. Šlo podle něj o vážná porušení zákona, kterými by se mělo zastupitelstvo minimálně zabývat. Kromě toho chtěl řešit také pokutu, kterou dal radnici antimonopolní úřad za rozdělení zakázky na revitalizaci takzvaného Anenského trojúhelníku u Smetanova nábřeží a rekonstrukci Anenského náměstí.

 

Zástupci vedení radnice kritiku odmítli. Radní Richard Bureš (ODS) řekl, že všechny výhrady se daly bez problémů vyřešit a vysvětlit, kdyby Čižinský s radními a úřadem normálně komunikoval. "Jediné je, když se vystřelí tisk na zastupitelstvo, jinak je jakákoliv komunikace nulová," řekl.

 

Hejma pak v souvislosti s pokutou od antimonopolního úřadu řekl, že úřad městské části proti ní podal správní žalobu, takže by bylo předčasné o ní jednat. "Máme každý rok pravidelné přezkumy hospodaření ze strany magistrátu hlavního města Prahy, které se týká i těchto záležitostí," doplnil.

 

V první městské části od loňského ledna vládne koalice My, co tady žijeme (STAN a Iniciativa občanů), ODS, TOP 09 a ANO. Prvně zmíněné uskupení je jedinou stranou, která zůstala z původní koalice, která vznikla po volbách v roce 2018 a kterou vedl Čižinský. Novým starostou se loni stal dosavadní první místostarosta Hejma, strany aktuální koalice mají ve 25členném zastupitelstvu těsnou většinu 13 hlasů. Od výměny panují na radnici vyhrocené vztahy mezi koalicí a opozičními stranami, zejména Prahou 1 Sobě.

 

Čižinský na každém jednání zastupitelstva zařazuje na program vůči vedení radnice kritické body, které mu následně koaliční zastupitelé vyřadí.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Praha