Vít Rakušan: Klíčovou podmínkou pro mne je sebereflexe - Politika - Český Metropol

Politika

Vít Rakušan: Klíčovou podmínkou pro mne je sebereflexe

Zdroj: Metropol

Žijeme v hektické době, po volbách se rodí nová vláda, prezident republiky je vážně nemocný, na občany se valí zdražování základních životních potřeb, včetně energií, čísla nakažených Covidem znovu stoupají. Jak prožívá tento čas Vít Rakušan, poslanec, předseda hnutí STAN a kandidát na ministra vnitra?

 

 

Vezměme to po pořádku: Jak jste spokojen s výsledkem voleb do Poslanecké sněmovny?

Výsledky, které volby přinesly, mají pro mě dvě roviny. Jsem samozřejmě rád za úspěch demokratických stran, protože lidé jasně projevili touhu po změně, na které nyní při vyjednávání pracujeme. Společnými silami máme v Poslanecké sněmovně většinu hlasů a jsme připraveni dodržet slovo, které jsme voličům před volbami dali. Se ziskem hlasů pro naši koalici ovšem spokojen být úplně nemohu. Konečný počet, tedy necelých 16 procent, je daleko za hranici úspěchu, který jsme si při podpisu koaliční smlouvy stanovili. Silná dezinformační kampaň a drobné chyby, které se během kampaně kupily, měly váhu. Nicméně schopnost oslovit nerozhodnuté voliče a konečný finiš zvládla jasně lépe koalice SPOLU, které samozřejmě k vítězství gratuluji.

 

Jak stíháte v tomto rušném období plnit svoje nezastupitelné funkce – jste poslancem PČR, předsedou hnutí STAN, krajským zastupitelem, radním města Kolín, ale také manželem a tátou?

Skloubit pracovní povinnosti s osobním životem je samozřejmě časově velmi náročné, i proto jsem se rozhodl rezignovat na svoji funkci ve středočeském zastupitelstvu. Po výsledcích parlamentních voleb jsem usoudil, že bych nemohl svůj mandát plnit s takovou poctivostí jako doposud. Pro zdravý politický i osobní život je sebereflexe klíčovou podmínkou a jsem přesvědčený, že jako předseda hnutí STAN, které má třetí nejsilnější poslanecký klub a vyjednává o nové vládní koalici, nebudu mít tolik prostoru sloužit kraji. Nehledě na to, že přeměna vládní struktury na kraji se povedla, práce je tedy na této úrovni pro mne dokončena a rád přenechám prostor dalším pracovitým lidem.

 

V říjnových volbách jste získal vůbec nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů – téměř šedesát tisíc. To je obrovská důvěra voličů. Co jim i ostatním občanům můžete slíbit?

Předně bych chtěl za každý hlas poděkovat, ten počet je až neuvěřitelný, vážím si toho. A co mohu slíbit? Snad jen vše, čím jsem se prezentoval dosud. Dlouhá léta jsem působil v komunální politice jako starosta, tam se naučíte komunikovat s lidmi, naslouchat jim, pracovat pro ostatní. Nemám za sebou z minulosti žádné korupční kauzy. Jakoukoliv svoji pozici vykonávám s velkou pokorou a respektem. Vždy budu hájit demokracii a její hodnoty.

 

Podle všech předpokladů skončí hnutí ANO 2011 a SPD v opozici. Co od ní očekáváte?

Nečeká nás nic snadného, je před námi mnoho výzev. Věřím ale, že budou obě strany konstruktivní opozicí tak, jako jsme se snažili být my v uplynulých letech.

 

Jste pravděpodobným kandidátem na ministra vnitra. S tím se pojí role předsedy Ústředního krizového štábu. Pandemie znovu vystrkuje růžky. Jak vnímáte tuto situaci a co byste doporučil pro další období?

Situace kolem stále se zvyšující počet COVID nakažených není příznivá. Další kroky by měli vycházet z chyb, které vláda při řešení prvních vln pandemie udělala. Musíme být připraveni na další krize, které se mohou v následujících letech objevit. Systematicky se proto bude muset řešit příprava na ně a legislativa pro samotné krizové řízení a infrastrukturu. Kontrolovat se musí i kapacity uvnitř IZS, ale například i zdravotnické ochranné pomůcky. 

 

 V úvodu jsme zmínili rostoucí životní náklady. Jaký postoj by k tomu měla zaujmout nová vláda?

Nová vláda by měla okamžitě po svém jmenování začít všechny tyto problémy řešit. Musíme pomoci lidem, jichž se zdražování nejvíce dotklo, ale ve střednědobém výhledu pak komplexně řešit to, co uděláme, aby měli lidé nižší spotřebu energie, aby se snížila energetická náročnost. Zatím jedinou ochranou před dalším šířením viru COVID-19 je očkování. Naším cílem bude přesvědčit jasnou informační kampaní ty, kteří se stále nenaočkovali a zároveň nejsou jinak zdravotně omezení, aby tak učinili. V zájmu vlastního zdraví, v zájmu zdraví našeho okolí. Pokud bude nutné vydávat opatření, chceme to dělat v maximální možné míře na lokální úrovni tak, aby nebylo znovu plošně postiženo vzdělání našich děti a většina segmentu obchodu a průmyslu.

 

Jakou orientaci v zahraniční politice by měla mít Česká republika?

Směřování České republiky musí navázat na to, co se začalo budovat po pádu komunismu. Úkolem nové vlády bude ukázat zahraničním partnerům, že jsme stabilním, čitelným partnerem na mezinárodní úrovni, prosperující země, jejíž orientace je prozápadní. A to i přes to, že v posledních letech naši vrcholní představitelé dělali bohužel spíše opak.

 

Od roku 2010 máte za sebou bohatou kariéru v samosprávě i ve stranických pozicích. Jaké vlastnosti by měl mít podle vašeho názoru uznávaný politik?

Respekt, odvahu, pokoru. Mít jasně nastavené vlastní hodnoty, které se s příchozí mocí nezlomí. Být tu pro lidi, naslouchat jim, zodpovídat se jim. Nebát se. Svědomitě pracovat. Václav Havel upozornil, že v politice je důležité mít také takt, instinkt a vkus. I to jsou důležité atributy.

 

Máte v tomto směru nějaký vzor?

Mým vzorem, a to říkám dlouhodobě, je prezident Václav Havel. Osobnost, která ve mně symbolizuje konec komunismu a vytouženou svobodu. Měl obrovskou víru v dobro lidí, dal naší zemi prestiž. A dobrý příklad toho, že se člověk nesmí vzdát ani ve zdánlivě bezvýchodné situaci.

 

A závěrem: Kolik volného času vám zbývá a jak ho nejlépe trávíte?

V současné době ho při všech těch schůzkách a vyjednávání moc není. Snažím se maximum volného času trávit s rodinou. Dodává mi to tolik potřebnou energii. Snažím se chodit také běhat. Člověk si u běhu pročistí hlavu a srovná myšlenky.

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika