Vláda nejmladšího premiéra v Evropě se rozpadla, Rakousko asi čekají předčasné volby - Politika - Český Metropol

Politika

Vláda nejmladšího premiéra v Evropě se rozpadla, Rakousko asi čekají předčasné volby

Vídeň I Kancléř a šéf lidovců Sebastian Kurz dnes večer oznámil ukončení vládní koalice se Svobodnou stranou Rakousko (FPÖ). Zároveň sdělil, že prezidentovi navrhl, aby co nejdříve vypsal předčasné parlamentní volby. Alexander Van der Bellen myšlenku podpořil.

 

 

Ministerský předseda , který je nejmladším premiérem v Evropě Kurz tak reagoval na vládní krizi, kterou vyvolala aféra kolem vicekancléře a předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho.

 

V pátek se na veřejnosti objevila videonahrávka, na níž Strache před volbami v roce 2017 domlouvá s údajnou příbuznou ruského oligarchy podporu své strany výměnou za protislužby. Šéf svobodných dnes oznámil, že kvůli skandálu odstupuje ze všech funkcí.

 

K celé záležitosti by se jvyjádřil i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Ten připustil, že předčasné volby by byly v současné situaci řešením. Volit by tak Rakušané mohli jít nejspíše na podzim. 

 

Sebastian Kurz novinářům řekl, že koalici své lidové strany (ÖVP) s FPÖ při prvním pochybení nevypověděl. "Ale po pátečním videu musím zcela upřímně říci, že co je moc, to je moc," dodal premiér.

 

Video bylo údajně natočené v roce 2017 na Ibize před parlamentními volbami. Při jednání, které bylo tajně nahráváno, se hovořilo o tom, že žena vydávající se za neteř ruského oligarchy by mohla koupit podíl v bulvárním listu Kronen Zeitung, nejčtenějším rakouském deníku, a jeho prostřednictvím podporovat Stracheho svobodné. Za odměnu by v okamžiku, kdy se FPÖ dostane k moci, získala v Rakousku veřejné zakázky.

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Politika