Ministr Brabec: Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí dáme 40 milionů - Politika - Český Metropol

Politika

Ministr Brabec: Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí dáme 40 milionů

zdroj: MŽP

Praha | Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR otevírají novou výzvu, která spojí péči o zdraví dětí s ekologickou výchovou. Na ozdravné pobyty pro děti z mateřských i základních...

 

škol, lesních školek či dětských skupin z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší půjde z Národního programu Životní prostředí celkem 40 milionů korun. Příjem žádostí odstartuje 4. září. 
„Nová výzva je dalším dílkem do skládačky našeho boje proti smogu. Ten zahrnuje nejen legislativní opatření jako např. novelu zákona o ochraně ovzduší umožňující mimo jiné kontroly kotlů v domácnostech tam, kde lidé porušují zákon a spalují nevhodné palivo či odpad. Pro zlepšení kvality ovzduší máme i dotační nástroje jako třeba kotlíkové dotace pro občany celé ČR a další podporu pak pro obce i průmyslové podniky. Ozdravné pobyty s ekovýchovným programem pro děti jsou k tomu navíc i dalším krokem ke stabilizaci vzdělávání, výchovy i osvěty s ekologickým zaměřením u nás. Zde navazujeme na sérii předchozích dotačních titulů, v nichž jsme z národních zdrojů přispěli na ozdravné pobyty pro děti z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší již čtyřikrát. Celkem jsme uvolnili 75 milionů korun, přičemž poslední pobyty proběhly letos v dubnu,“ shrnuje ministr Richard Brabec přínos a zaměření nového dotačního titulu a zdůrazňuje: „Tentokrát však finanční injekce státu cílí na projekty, které spojí ozdravné pobyty a ekologickou výchovu.“ 
„V tomto případě směřujeme pomoc dětem mateřských a základních škol v oblastech nejvíce postižených smogem. Konkrétně jde o místa, kde denní koncentrace prachových částic v pětiletém klouzavém průměru překračovala 50 mikrogramů na m3. Pořadatelé ozdravných pobytů s ekologickým výukovým programem z takovýchto oblastí můžou získat až 400 tisíc korun v závislosti na délce pobytu,“ doplňuje ministr Brabec. 
Pobyty by měly trvat minimálně pět dní a probíhat mají na území s vyhovující kvalitou ovzduší. „Kromě samotného vzdělávacího programu musí pobyty zahrnovat také intenzivní kontakt s přírodou. Výukový program by měl probíhat minimálně šest hodin denně, částečně venku na čerstvém vzduchu a má se věnovat i ochraně ovzduší. Školám jej zajistí kvalifikovaný lektor nebo organizace, která se zabývá environmentálním vzděláváním minimálně 2 roky,“ vysvětluje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. 
Dotované pobyty budou probíhat vždy od podzimu do jara, kdy je smogových situací nejvíce a jejich negativní dopad na zdraví lidí je nejvýraznější. Konkrétní období konání pobytů je stanoveno od 1. října 2018 do 30. dubna 2019 nebo od 1. října 2019 do 30. dubna 2020. Seznam smogem postižených oblastí najdou zájemci o dotaci v dokumentaci k výzvě č. 13/2017. Bližší informace mohou zájemci získat na bezplatné lince SFŽP ČR 800 260 500, na e-mailové adrese nebo mohou využít osobních konzultací na kterémkoli krajském pracovišti SFŽP ČR.

Zdroj: MŽP

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření