ODS: Obchod s Kanadou má zelenou, těžit z něj bude i Česko - Politika - Český Metropol

Politika

ODS: Obchod s Kanadou má zelenou, těžit z něj bude i Česko

zdroj: ODS

Štrasburk | Obchodní smlouva mezi Evropskou unií a Kanadou, známá jako CETA, může vstoupit v platnost. Ve Štrasburku ji podpořilo 408 europoslanců, proti jich bylo 254. Čeští socialisté hlasovali, podle ODS...

 

v rozporu se svým vlastním premiérem, proti dohodě.
„Je to skvělá zpráva, odstraňování obchodních bariér mezi Evropou a Severní Amerikou mělo nastat už dávno,“ komentoval výsledek hlasování šéf Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil. CETA podle něj okamžitě vygumuje 99 % celních bariér. 
Schválení dohody přivítal i místopředseda ODS Evžen Tošenovský. „Otevřené dveře jsou pro naše firmy nesmírně důležité, a každé zjednodušení obchodu je zásadní zprávou pro český export. A nejlogičtější je samozřejmě spolupráce s Kanadou jako s naším tradičním zaoceánským spojencem,“ uvedl Tošenovský.
Důležitý z hlediska českých firem je kromě odbourání cel i konec netarifních překážek, jako je například dvojí testování výrobků a vzájemné neuznávání certifikátů. CETA také přinese uznávání kvalifikací nebo otevření kanadského trhu s veřejnými zakázkami, a to na federální i provinční úrovni. Podle dopadové studie mohou české firmy posílit vývoz do Kanady o dvacet procent.

Zdroj: ODS

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Finance