Strana zelených chce odvolat prezidenta - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Politika

Strana zelených chce odvolat prezidenta

Ikona

9. října 2009, 19.57 | PRAHA | Strana zelených požaduje, aby se v Česku zahájila debata o změně ústavy a navrhuje možnost odvolatelnosti prezidenta. Zelení tak reagují na současnou situaci, kdy Václav Klaus si před ratifikací Lisabonské smlouvy klade bez konzultace s vládou a parlamentem další podmínky.

 

"Nastala extrémní situace, kdy je potřeba uvažovat o odvolatelnosti prezidenta republiky. V době, kdy už jednou Ústavní soud projednal stížnost vztahující se k Lisabonské smlouvě a projednává další, se tu objevuje požadavek na výjimku," sdělil Liška.

Odvolat prezidenta lze podle Lišky pro velezradu. "To však není tento případ," poznamenal. Další možností je, že se Senát a sněmovna shodnou, že není prezident schopen vykonávat svou funkci. "Tento postup už možný je. Strana zelených s takovým návrhem přijde," uvedl Liška.

Klausův požadavek na dodatečné podmínky v souvislosti s ratifikací Lisabonské smlouvy označil za alarmující informaci, která v České republice nebyla od roku 1989. "Pan Klaus překročil svým požadavkem mantinely, které mu dává ústava," řekl Liška.

Zeleným se nezamlouvá, že Klaus přišel s podmínkami, které si Česko dopředu nevyjednalo. Podle něj nastala situace, která nemá obdoby, protože Lisabonskou smlouvu schválily obě komory parlamentu, její ratifikaci podporuje veřejnost a vyslovily se pro ni ostatní členské země EU. "Toto jednání narušuje ústavní pořádek. Pokud bude prezident trvat na tom, že chce další změny v Lisabonské smlouvě, popírá demokratický proces, který předcházel schvalování Lisabonské smlouvy," poznamenal.

Strana zelených chce využít článku 66 ústavy. Ten umožňuje odvolat prezidenta v případě, že je neschopen ze závažných důvodů funkci zastávat. Článek 66 navíc umožňuje, aby se výkonu funkce prezidenta zhostili jiní ústavní činitelé, jako je předseda vlády, předseda sněmovny ši Senátu. Na odvolání prezidenta z úřadu se musí usnést Poslanecká sněmovna společně se Senátem. V české historii od roku 1918 k takovému kroku došlo pouze jednou. V polovině 70. let byl zbaven funkce prezident Ludvík Svoboda.

Případná snaha o odvolání prezidenta Klause by patrně narazila na odpor v Senátu. Předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) už v červenci odmítl snahy sesadit z funkce prezidenta kvůli otálení s podpisem Lisabonské smlouvy. Reagoval tak na vyjádření místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD), která zveřejnila svůj záměr žalovat prezidenta v případě nepodepsání reformního dokumentu do podzimu letošního roku z vlastizrady, Gajdůšková ovšem později připustila omyl, jelikož prezidenta lze žalovat pouze z velezrady.

Tématické zařazení:

 » Politika