Pokud bude schodek nad 164 miliard korun, Fischer nechce být premiér - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Politika

Pokud bude schodek nad 164 miliard korun, Fischer nechce být premiér

Ikona

24. září 2009, 13.29 | PRAHA | Pokud by sněmovna schválila rozpočet s deficitem vyšším než 164 miliard korun, premiér Jan Fischer nechce za tento rozpočet nést odpovědnost. Nesouhlas sněmovny s balíčkem považuje za signál, že jeho vláda nemá podporu poslanců.

 

"Pokud odmítnete nebo zásadním způsobem přepracujete návrhy vlády, bude to pro mě signál, že tato vláda již nemá vaši podporu," řekl na čtvrteční mimořádné schůzi premiér Jan Fischer. "Jestliže bude schodek rozpočtu vyšší než 164 miliard korun, nemohu za něj převzít odpovědnost jako předsedy vlády," pokračoval.

Premiér se vyjádřil i ke svému působení ve vedení státu: "Když jsem zde kdysi obhajoval priority vlády, věřil jsem, že jsem se vedení státu ujal na pouhých pět měsíců. Dnes je již jasné, že tomu tak nebude,“ uvedl.

Jan Fischer také řekl, že je v důsledku globální ekonomické krize propad ekonomiky větší, než všichni očekávali. Kdyby nebyly učiněny skutečně tvrdé škrty, vyšplhal by se podle něj schodek rozpočtu ke 230 miliardám korun, tedy na 7,4% HDP.

"Vláda si plně uvědomuje, že tímto krokem vystupuje ze svého čistě úřednického mandátu. Ale nečinnost by znamenala riziko, které by mohlo vést až ke kolapsu státních financí," vysvětlil Fischer. "Novináři naše návrhy často nazývají Janotovým balíčkem, já bych o nich možná raději mluvil jako o "krabičce poslední záchrany"," dodal.

Podle premiéra je hlavním smyslem vládních návrhů stlačit schodek státního rozpočtu na hranici 5% HDP. Podle Fischera kabinet ušetřil opatřeními, která měl ve své pravomoci, 38,5 miliardy korun. Situace se kvůli hospodářské krizi zhoršila, takže k udržení deficitu na 5% jsou v současnosti nutné i změny v zákonech. Jinak by deficit byl až 230 miliard korun. "S tím se nemohu smířit já, ani ministři mé vlády," řekl premiér.

Podle předsedy vlády jsou navrhovaná opatření technokratická a mají stabilizovat státní finance, nejde podle něj o reformu státních financí. "Stabilizace financí vytvoří vůbec nějaký prostor pro k dalším opatřením pro novou vládu," doplnil Fischer s tím, že pokud by se deficit neudržel na 5%, hrozil by Česku maďarský scénář a o českých financích by rozhodoval Mezinárodní měnový fond.

Sněmovna na čtvrteční mimořádné schůzi projednává balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má snížit schodek státního rozpočtu na 155,3 miliardy korun. Navrhované řešení počítá například s navýšením DPH a spotřební daně nebo zmrazením důchodů. Janotův balíček má být podle ministerstva financí kompromisem škrtů na výdajové a navýšením na příjmové stránce rozpočtu. Již teď je však jasné, že budou strany k balíčku předkládat své vlastní pozměňovací návrhy.

Tématické zařazení:

 » Politika