Na Nobelovu cenu za mír je 241 nominací - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Na Nobelovu cenu za mír je 241 nominací

Ikona

1. března 2011, 18.53 | OSLO | Nobelův výbor letos dostal dosud největší počet nominací na Nobelovu cenu za mír - 241. Mezi kandidáty je sir Nicholas Winton, skupina WikiLeaks, zveřejňující tajné a citlivé dokumenty, a vůdčí osobnosti povstání v arabských zemích, píše v úterý agentura AFP. "Dostali jsme několik návrhů, které odrážejí situaci, jíž jsme svědky," zvláště v Tunisku, Egyptě a Libyi," řekl Geir Lundestad, ředitel norského Nobelova ústavu, který eny uděluje.

 

Nominovat kandidáty mohou tisíce lidí, včetně poslanců a členů vlád z celého světa, univerzitních profesorů, nositelů Nobelových cen a členů několika mezinárodních organizací. Návrhy mohli posílat do 1. února.

Nobelův výbor, který cenu uděluje, má možnost navrhovat kandidáty, a to na na svém prvním zasedání, které se letos uskutečnilo v pondělí 28. února.

Loni bylo na Nobelovu cenu za mír navrženo 237 jednotlivců a organizací, což byl v té době rekord.

Na letošním seznamu figuruje webový portál WikiLeaks, který zveřejňuje tajné a citlivé dokumenty například o válkách v Iráku a Afghánistánu, ale také depeše amerických diplomatů. WikiLeaks navrhl šestadvacetiletý norský hudebník a poslanec Snorre Valen za, jak v únoru uvedl, jeho roli při odhalování "korupce, válečných zločinů a mučení".

Předseda českého Senátu Přemysl Sobotka navrhl na Nobelovu cenu za mír sira Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil 669 židovských dětí z Československa. Zajistil pro u německých úřadů povolení k výjezdu a našel britské rodiny, jež je přijaly.

Opakovaně je také nominována ruská nestátní nezisková organizace Memorial a její zakladatelka Svetlana Gannuškina. "Memorial vytvořil spojnici mezi lidskými právy, usmířením a prací na dokumentaci (zneužívání), což je relativně nový přístup, který si zaslouží pozornost," vysvětlil význam organizace Kristian Berg Harpviken z norského Peace Research Institute Oslo.

Jako loni, tak i letos jsou navrženi také "otcové zakladatelé" Internetu - Američani Larry Roberts a Vint Cerf a Brit Tim Berners-Lee. Jejich vynález mimo jiné umožnil vznik sociálních sítí, jako je Facebook a Twitter, které sehrály svou roli při lidových povstáních "arabského jara".

Dalšími známými nominovanými jsou Evropská unie, bývalý německý kancléř Helmut Kohl, současná prezidentka Libérie Ellen Johnsonová Sirleafová, kubánský disident Oswaldo Payá Sardiñas (toho v roce 2005 společně s dalšími disidenty Raulem Riverem a Óscarem Elíasem Biscetem nominoval bývalý český a československý prezident Václav Havel), lékař z Demokratické republiky Kongo Denis Mukwege, který založil gynekologicko-porodnickou kliniku v Bukavu, kde pomáhá i obětem sexuálního násilí, čínsko-ujgurská podnikatelka a politická aktivistka Rebiya Kadeer, Komunita Sant'Egidio s 50 tisíci členy v 70 zemích, která se zabývá pomocí chudým a šířením ekumenismu, i když sama vznikla v rámci katolické církve, a afghánská lidskoprávní aktivistka Sima Samar, která od roku 2005 působí jako zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva v Súdánu.

Jméno letošního laureáta bude oznámeno na začátku října. Cena bývá tradičně předávána 10. prosince, v den výročí narození zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfréda Nobela.

Loni pětičlenný Nobelův výbor, který je jmenován norským parlamentem, cenu udělil vězněnému čínskému disidentovi Liou Siao-poovi. Čína uvedla, že tento krok poškodí vzájemné vztahy a od té doby ruší všechna vzájemná jednání. Na neurčito odložila vyjednávání o dohodě o volném obchodu.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti