Slováci získali obrněnce o třetinu levněji než Češi - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Slováci získali obrněnce o třetinu levněji než Češi

Ikona

25. února 2011, 09.29 | BRATISLAVA | Více než o třetinu levněji pořídila lehká obrněná vozidla Iveco slovenská armáda proti české, která je odkázána na soukromé zprostředkovatele. Informuje o tom páteční vydání deníku E15. Slováci jednali přímo s výrobcem. Jeden transportér je v přepočtu stál 27 milionů korun, Čechy 43 milionů. Oba údaje obsahují DPH. „V roce 2010 bylo dodáno slovenským ozbrojeným silám deset vozidel Iveco.

 

Průměrná cena za kus byla 1,051 milionu eur, včetně devatenáctiprocentní daně z přidané hodnoty,“ reagovalo na dotaz deníku E15 slovenské ministerstvo obrany. Média dosud srovnávala ceny, za něž italské obrněnce nakupovaly jiné země, například Norsko či Slovinsko. I když i tam je rozdíl proti Česku propastný, není zřejmé, zda kalkulace zahrnují daň.

Slovenským ministerstvem zveřejněná čísla zcela popírají tvrzení bývalého šéfa českého rezortu obrany Martina Bartáka, který se Slováky uzavřel memorandum o společném nákupu. Barták ujišťoval, že tento postup cenu sníží. Exministr tak obhajoval skutečnost, že na zakázku nevypsal výběrové řízení, ale přímo oslovil obchodní firmy Praga Export a Omnipol. Jak se však nyní ukázalo, slovenská armáda si společný nákup představovala úplně jinak než Barták, protože se soukromými zprostředkovateli vůbec nejednala. „Tam je zpravidla zakopaný pes,“ poznamenal v narážce na vysokou provizi, kterou si tyto firmy účtují, mluvčí slovenského ministerstva Milan Lukáš. Dodal, že nákup deseti transportérů uskutečnil Vojenský opravárenský podnik Trenčín, který je stoprocentně vlastněn státem.

„Podnik vozidla Iveco obstaral přímo od jejich výrobce a zabudoval do nich speciální vybavení požadované armádou,“ uvedl Lukáš.

Barták koncem roku 2009 uzavřel smlouvu na dodávku plných devadesáti obrněnců s norskými zbraňovými věžemi Kongsberg za 3,6 miliardy korun. Dalších 300 milionů budou stát rušičky a jiné vybavení. Ministerstvo obrany se už dříve hájilo tvrzením, že za samotná vozidla zaplatí „asi jen“ dvě miliardy korun, zbytek podle úřadu připadá na věže a DPH. To znamená, že právě zbraňové systémy dodávané Omnipolem cenu českých transportérů výrazně prodražily. Slováci si přitom vystačí s věžemi, které vznikly ve spolupráci českého VOP 026 Šternberk a slovenské firmy EVPÚ Nová Dubnica. Z auditu zakázek, jenž nařídil šéf rezortu obrany Alexandr Vondra, vyplynulo, že Praga Export a Omnipol si naúčtovaly marži přes devatenáct procent.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti