Focus: Obama v poločase - Yes, he Can - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Obama v poločase - Yes, he Can

Ikona

20. ledna 2011, 09.03 | Barack Obama zahajuje druhou polovinu prezidentského období. Na jeho konci se rozhodne, zda v Bílém domě stráví další čtyři roky. První americký prezident tmavé pleti nastoupil do Bílého domu 20. ledna 2009. Bylo kolem toho hodně slávy. Statisíce Američanů zaplnily washingtonský Nation Mall, přihlížely tomu, jak kapela maríny hraje "Hail To The Chief" (Sláva veliteli) a střílí salvu z 21 pušek. Vizionář s keňskými kořeny pobláznil Ameriku.

 

Jeho heslo "Yes we Can", tedy "my to dokážeme" překonalo všechny reklamy na prací prášky. Chlapík s kudrnatými vlasy a odstávajícíma ušima působil jako bytost, která dokáže pohnout s Amerikou, ba i planetou a možná s celou galaxií.

Nadšení Američanů z nového prezidenta však rychle vyprchalo. S tím zmizela i důvěra v jeho moc. Byly za tím obavy, kdo splatí jeho balíčky na záchranu ekonomiky ve výši bezmála 800 miliard dolarů (13 bilionů korun) a nákladnou reformu zdravotnictví.

Američané dospěli k závěru, že Obamova vláda příliš utrácí a její investice se míjejí cílem. Ekonomika se jen zvolna dává do pohybu a nezaměstnanost zůstává vysoká.

Nahlíženo průzkumy, prvních osmnáct měsíců - to byl pro Obamu sešup. Z 68 procent důvěry se propadl na 45 procent. Kdyby proto Obama v listopadu příštího roku Bílý dům uhájil, připomínalo by to báj o ptáku Fénixovi, který vstal z popele.

Avšak není to nemožné. Známky hospodářského zotavení už Obamovi pomohly odrazit se ode dna. Nadějné ekonomické ukazatele ho na přelomu roku vynesly na padesátiprocentní hranici.

Druhý poločas bude pro prezidenta každopádně jiný. Demokrat Obama bude dva roky čelit nepřátelsky naladěné republikánské sněmovně. Po listopadových volbách bude mít opozice v této komoře Kongresu většinu.

To je pro Obamu nová situace. Jeho demokraté dosud měli v obou komorách převahu.

Je zjevné, že Obama bez souhlasu republikánů v Kongresu už nic neprosadí. Buď zkrotne a přistoupí na kompromisy, které dosud až na výjimky nebyl ochoten dělat, nebo půjde hlavou proti zdi a legislativa bude zablokována.

Hlavní kroky však Obama udělal a republikáni je nezvrátí. Nemají v Kongresu dvoutřetinovou většinu, aby přehlasovali prezidentovo veto.

Platí to třeba o zdravotnické reformě. Zákon, který ji ruší a který přijala Sněmovna reprezentantů, nemá v Senátu naději na úspěch.

Republikáni ji mohou jen zabrzdit - jednoduše tím, že na její zavedení nedají Obamovi peníze.

Obama si může zbývající dva roky hrát na údržbáře. Republikánská většina ve sněmovně by mu mohla paradoxně pomoci - prezident bude mít na koho svést neúspěchy své vlády.

Největšími hrozbami pro jeho znovuzvolení jsou ekonomika a Afghánistán.

Americké automobilky přežily, byť s těžkými ranami, a americká ekonomika od třetího čtvrtletí loňského roku roste. Je to však křehký růst.

"Pacienta propustili z jednotky intenzivní péče. Stále však potřebuje lékařskou péči. Kdykoli se může znovu zhroutit," varuje v deníku Los Angeles Times profesor ekonomie na Kalifornské univerzitě Sung Won Sohn

V Afghánistánu Obama vykolíkoval hlavní bitevní pole války s islámskými teroristy a rozhodl do této země vyslat dalších třicet tisíc vojáků.

Amerika však krvácí, vojáci se z Afghánistánu vracejí v kovových rakvích přepásaných vlajkami s hvězdami a pruhy. "Američanům spravedlivá válka v Afghánistánu ztrpkla," cituje deník Washington Post sociologa Nicka Bollse z Bostonské univerzity. Sílí obavy, že Afghánistán bude novým "močálem". Tak je v Americe nazývána vietnamská válka.

Je zjevné, že pokud se americká ekonomika nezotaví a Afghánistán se pro americké vojáky stane močálem, Obama může na druhou čtyřletku v Bílém domě zapomenout. Ani v případě, že Amerika bude na obou frontách úspěšná, však Obama nemá vyhráno. Bude muset Američany přesvědčit, že to je právě jeho zásluha.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti