Nicholas Winton je v Praze, zúčastní se premiéry filmu Nickyho rodina - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Nicholas Winton je v Praze, zúčastní se premiéry filmu Nickyho rodina

Ikona

19. ledna 2011, 20.04 | PRAHA | Do Česka ve středu přijel sir Nicholas Winton. Zachránce několika stovek dětí se osobně ve čtvrtek zúčastní světové premiéry filmu Nickyho rodina. Zčásti hraný dokument s Klárou Issovou v hlavní roli přinese nová fakta a svědectví o výjimečné záchranné akci, při níž Winton zachránil 669 dětí. Winton přiletěl ve středu v podvečerních hodinách na staré ruzyňské letiště. Na cestě ho doprovází rodina, do Prahy s ním přiletěla jeho dcera Barbara, syn Nickem i vnuk Laurence.

 

V souvislosti s uvedením dokumentu připravili organizátoři v Kongresovém centru na čtvrtek celodenní program. Dopolední část bude patřit potřebným dětem, které nadace spjatá s projektem obdaruje symbolickými dárky. Od dvou hodin potom začne tisková konference, na které vystoupí tvůrci nového filmu.

Samotnou slavnostní premiéru zahájí po 19. hodině slavná německá houslistka Liv Migdal, která nahrála průvodní píseň filmu, a dorazí i Nicholas Winton.

Premiéry se kromě sira Wintona a jeho rodiny zúčastní rovněž Wintonovy zachráněné 'děti' i osobnosti české i zahraniční veřejné a politické scény. Účast potvrdil například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) nebo bývalý prezident Václav Havel.

Při příležitosti světové premiéry bude navíc zástupci velvyslanectví Norského království předán nominační dopis na Nobelovu cenu míru pro sira Nicholase Wintona.

Profil: Skromný hrdina 2. světové války sir Nicholas Winton

Příběh Nicholase Wintona, člověka, který před smrtí v nacistických koncentrácích zachránil stovky židovských dětí, je známý po celém světě. Královna Alžběta II. ho povýšila do šlechtického stavu, americký Senát a Kongres ho ocenily rezolucí 583, sám Winton své činy nepovažuje za nic mimořádného.

Winton zachránil před druhou světovou válkou 669 převážně židovských dětí. Pomohl jim dostat se z tehdejšího Československa do Velké Británie a tam jim najít nový domov. Jejich rodiče většinou zahynuli v koncentračních táborech. O svém činu Winton více než půl století nikomu neřekl, dokonce ani své manželce.

Ta se vše dozvěděla úplně náhodou v roce 1988, když našla seznamy dětí a příslušné dokumenty na půdě v domě, kde Wintonovi bydleli. Předala vše historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání Wintona s "jeho dětmi" v pořadu televize BBC That’s Life (Takový je život).

Prezident Václav Havel sirovi Wintonovi udělil Řád Tomáše Garrygua Masaryka. Čeští studenti ho pak navrhli na Nobelovu cenu míru.

Winton se narodil 19. května 1909 v Londýně v rodině německo-židovského obchodníka Wertheimera. Rodina se přestěhovala do Anglie už v roce 1907 a změnila své příjmení na Winton. Po základní škole navštěvoval Winton internátní školu ve Stowe a ještě před složením maturity se zaučoval ve Vojenské bance. Později odjel k příbuzným do Německa a získával praxi v různých bankách v Německu i Francii. Počátkem třicátých let se vrátil do Anglie. V roce 1939 zachránil stovky převážně židovských dětí tím, že jim umožnil odcestovat do Velké Británie.

Ve druhé světové válce sloužil u RAF, kvůli slabšímu zraku však pouze v administrativě, po válce se opět věnoval bankovnictví.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti