Hasta la vista - Terminátor opouští Sacramento - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Hasta la vista - Terminátor opouští Sacramento

Ikona

3. ledna 2011, 06.22 | KALIFORNIE | Opona padá, Arnold Schwarzenegger v pondělí odchází ze Sacramenta. Role kalifornského guvernéra pro něj končí neslavně. Třiašedesátiletému republikánovi Schwarzeneggerovi se uzavřelo druhé guvernérské období. O třetí se už ucházet nemůže, a tak bez boje předá křeslo demokratovi Jerrymu Brownovi. Rodák z rakouského Štýrska odchází bez fanfár. V průzkumech z druhé poloviny loňského roku ho podporovalo pouze kolem třiceti procent voličů.

 

Je to jeden z nejhorších výsledků mezi kalifornskými guvernéry. Odráží znepokojení Kaliforňanů z hospodářské krize a vysoké zadluženosti, které přimělo guvernéra drasticky omezovat státní služby.

"Začínal jako oslavovaný Terminátor, plný energie. Teď sundal černé brýle a ukazuje se, že je unavený, má kruhy pod očima a je rozčarovaný, že mu nikdo neprojevuje vděk," píše politický analytik John Pitney v deníku Los Angeles Times.

Schwarzenegger nastupoval do úřadu před sedmi lety, v době, kdy se šestatřicetimilionová Kalifornie, nejlidnatější americký stát, rekordně zadlužila. Během jeho druhého období ji navíc těžce zasáhla finanční a hospodářská krize.

Za takových okolností by patrně mohl uspět jen někdo s nadpřirozenými schopnostmi - třeba robot Terminátor. Jeho schopnosti však Schwarzenegger mimo filmové plátno neprokázal, byť mu přezdívali governátor - složenina slov guvernér a Terminátor. Srazil rozpočtové schodky, avšak s celkovou zadlužeností Kalifornie si neporadil.

Mezi ty, kteří jeho bilanci v Sacramentu, hodnotí kladně, patří zelení a indiáni. První potěšil Schwarzenegger tím, že prosadil programy na podporu alternativních zdrojů energie a především jedny z nejpřísnějších zákonů na omezení emisí skleníkových plynů.

Ani ochránci životního prostředí však na Schwarzeneggerovu guvernérskou éru nehledí bez výhrad. Připomínají, že "kázal vodu a pil víno". Horoval za úsporná auta a jezdil v Hummeru. Ze Sacramena do své usedlosti v Brentwoodu, západní části Los Angeles, létal soukromým tryskáčem.

Indiáni by ale v každém případě měli být vděčni za to, že modla kulturistů s nimi vykouřila dýmku míru a povolila jim neomezeně provozovat výherní automaty a kasina.

Za zmínku stojí i to, že si Schwarzenegger naklonil motoristy a zarazil chystané zvýšení automobilové daně. Zaměstnance však popudil tím, že předložil zákon, kterým snížil odstupné, jež jim při propouštění vyplácel zaměstnavatel.

Když v roce 2003 nastupoval do guvernérského úřadu, kdekdo v něm viděl budoucího prezidenta Ameriky. Článek 2 americké ústavy sice nařizuje, že prezidentem se může stát jen rodilý Američan a Schwarzenegger se narodil v rakouském Štýrsku, avšak ve washingtonském Kapitolu (sídle Kongresu) se tehdy mluvilo o tom, že tato podmínka se může změnit. To by Schwarzeneggerovi umožnilo kráčet ve stopách Ronalda Reagana – herce, poté guvernéra Kalifornie a nakonec amerického prezidenta.

Senátor Orrin Hatch dokonce předložil ústavní dodatek, který by Schwarzeneggerovi cestu do Bílého domu mohl umést. Požadoval jen to, aby kandidát na prezidenta byl americkým občanem nejméně 20 let. Schwarzenegger se jím stal v roce 1983.

Sám Schwarzenegger se ještě před příchodem do Sacramenta vyslovil pro návrh dodatku, který by umožnil i lidem nenarozeným v Americe ucházet se o prezidentský úřad. "Podívejte se na přínos lidí, jako jsou Henry Kissinger, Madeleine Albrightová," připomněl dva bývalé šéfy americké diplomacie, kteří se narodili v Německu a Československu.

Schwarzeneggerova ctižádost byla leckomu trnem v oku. Ze Schwarzeneggera jako prezidenta si dělal legraci v roce 1993 Sylvester Stallone ve filmu Demolition Man. Snímek popisuje totalitní budoucnost Ameriky.

Zločinec (Stallone) je několik desítek let za trest zmražen. Když ho oživí, ptá se, kdo je americký prezident. "Arnold Schwarzenegger," odpovídá policistka (Sandra Bullocková). "Ten herec, jak je to možné?" vyzvídá Stallone. "Změnili kvůli němu ústavu, lidé ho chtěli," opáčí Bullocková.

Před sedmi lety to znělo reálná předpověď. Teď se to dá přirovnat k pohádce.

Co bude dělat dál? Schwarzenegger zatím své příští plány tají. S rolemi svalovců po šedesátce však stěží může počítat.

Nejspíš bude trávit čas jako jeho předchůdci ve vysoké politické funkci - napíše paměti. V nich vylíčí životní cestu obrýleného neduživého chlapce ke světové slávě - přes titul mistra světa v kulturistice a hlavní role v Hollywoodu do guvernérského paláce v Sacramentu.

Tu a tam se možná ukáže na nějaké přednášce či charitativní akci. Určitě se s tím ale nespokojí. "Skromnost není vlastnost, kterou bych vynikal," přiznal už dříve.

Kdo ví kdy, kde a v jaké roli se objeví. Někteří z amerických analytiků mají za to, že se může stát členem některé z příštích amerických vlád - a nejen republikánských. Schwarzenegger se řadí k republikánům, avšak za manželku má Marii Shriverovou z nejslavnějšího politického klanu demokratů - Kennedyů. Co víc, s demokraty v Sacramentu vycházel mnohdy lépe než s republikány.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti