Focus: Před 22 lety zemřelo 270 lidí při atentátu v Lockerbie - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Před 22 lety zemřelo 270 lidí při atentátu v Lockerbie

Ikona

21. prosince 2010, 09.15 | LOCKERBIE | Přesně před 22 roky zahynulo 243 cestujících a 17 členů posádky boeingu americké společnosti Pan Am při bombovém útoku nad městem Lockerbie, jehož 11 obyvatel rovněž zemřelo po dopadu letadla na zem. Ve středu 21. prosince 1988 odpálili libyjští teroristé bombu v boeingu, který letěl z londýnského letiště Heathrow do amerického New Yorku. Jako výbušninu použili teroristé plastickou trhavinu semtex, vyráběnou na pardubickém předměstí Semtín.

 

Vyšetřování atentátu trvalo tři roky. Policisté vyslechli přes 15 tisíc svědectví a konečně 13. listopadu 1991 vznesli obvinění proti příslušníkovi libyjských výzvědných služeb a šéfovi bezpečnosti libyjských aerolinek LAA Abdalovi Muhammadovi Midžrahímu a proti manažerovi LAA na letišti Luqa na Maltě Laminovi Chalífovi Fímahovi.

Skotský soud 31. ledna 2001 odsoudil Midžrahího k 27 rokům vězení. Fímah byl zproštěn viny.

Midžrahího odvolání v březnu 2002 bylo zamítnuto. Midžrahí si však odseděl ve skotské věznici Greenock pouze osm a půl roku ze svého trestu. 20. srpna 2009 byl propuštěn kvůli vážnému zdravotnímu stavu - rakovině prostaty v posledním stadiu, neboť lékaři prohlašovali, že má před sebou nanejvýš tři měsíce života.

Zdravotní stav Midžrahího se však po propuštění překvapivě zlepšil a doktoři tvrdili, že by mohl žít ještě nejméně sedm let. Na začátku prosince se ale objevily informace, že je Midžrahí v kómatu a jeho dny jsou sečteny.

Midžrahího rodina hodlá zažalovat skotské úřady za to, že Midžrahího zdraví během jeho pobytu ve vězení zanedbávaly.

Na palubě boeingu bylo celkem 190 amerických občanů a 34 Britů. Ztráty však zaznamenalo také dalších 19 zemí - Argentina, Belgie, Bolívie, Kanada, Francie, Německo, Maďarsko, Indie, Irsko, Izrael, Itálie, Jamajka, Japonsko, Filipíny, Jihoafrická republika, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Trinidad a Tobago.

Mezi prominentní pasažéry tragického letu patřil padesátiletý komisař OSN pro Namibii Bernt Carlsson. Na palubě byli rovněž vysocí představitelé automobilky Volkswagen James Fuller a Lou Marengo, kteří se vraceli do Spojených států z jednání v Německu.

Letadlo převáželo 34 amerických studentů, kteří se vraceli domů ze zahraničního studia v Londýně.

Na palubě byli údajně také nejméně čtyři příslušníci amerických výzvědných služeb. Po atentátu se proto vynořily spekulace, že právě oni mohli být cílem útoku.

Množství lidí mělo naopak štěstí, že let zmeškalo. Jihoafrický ministr zahraničí Pik Botha a dalších 22 členů jeho delegace měli původně letadlem cestovat. Nakonec však zvolili dřívější let. R´n´B skupina The Four Tops se chystala osudným letem zpět do Spojených států na Vánoce. Naštěstí však členové skupiny skončili den před odletem velmi pozdě s nahráváním a zaspali. Stejné štěstí měl také rockový hudebník John Lydon z legendární punkové kapely Sex Pistols, který let zmeškal i se svojí manželkou.

Před atentátem výzvědné služby údajně zaznamenaly několik varování, nepodařilo se jim však včas odhalit záměry teroristů.

Na památku obětem teroristického útoku bylo vybudováno několik památníků. Největší stojí na Arlingtonském národním hřbitově v USA a na hřbitově Dryfesdale nedaleko Lockerbie.

Nejen rodiny obětí každý rok v den výročí atentátu obloží památníky květinami, svíčkami a věnci a vzpomínají na své blízké.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti