Operace Odplata – dalším cílem hackerů stojících za Assangem se staly stránky švédské vlády - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Operace Odplata – dalším cílem hackerů stojících za Assangem se staly stránky švédské vlády

Ikona

9. prosince 2010, 14.21 | STOCKHOLM | Oficiální stránky švédské vlády byly v noci na čtvrtek několik hodin mimo provoz, informuje online verze britského deníku The Daily Telegraph. Za útokem stojí stoupenci zakladatele WikiLeaks Juliana Assange a jejich operace Odplata. Po několik hodin v noci na čtvrtek se po zadání adresy švédské vlády regeringen.se objevoval jen nápis, že stránky nejsou dostupné. Assange nyní v britském vězení čeká na vydání do Švédska, kde je obviněn ze sexuálních deliktů.

 

Cílem hackerů se už také staly stránky společností starajících se o platební karty Visa a MasterCard a společnosti pro online platby PayPal, a to během dní, kdy byly velmi vytížené.

Všechny tři firmy zablokovaly platby na účty patřící WikiLeaks. Jedna z firem tvrdí, že útok způsobil totální kolaps jejích služeb, MasterCard trvá na to, že platby byly bezpečně provedeny. Jeden z uživatelů internetu v reakci parodoval známý reklamní slogan MasterCard: "Jsou věci, které WikiLeaks neumí. Na všechno ostatní je tu operace Odplata".

Skupina hackerů stojící za útoky se příznačně nazývá Anonymní, jejím mluvčím je Chladnokrevný a akci pojmenovala Odplata. Cílem se může stát i sociální síť Twitter, protože odstranila komunikaci členů Anonymních. "Kampaň není u konce, je pořád silná. Přidává se stále více lidí," uvedl 22letý softwarový inženýr s přezdívkou Chladnokrevný. "Stává se z toho válka, ale ne tradiční válka: toto je válka dat."

Hackeři nejčastěji používají DDoS útok (distribuované odmítnutí služby). Ten funguje na principu zahlcení serveru požadavky, což může zpomalit, či naprosto znemožnit komunikaci. Stovky dobrovolníků si například stáhnou takzvaný botnet, který pomáhá se zasíláním požadavků. Dobrovolní účastníci pak čekají, až dostanou prostřednictvím komunikačních aplikací signál k zahájení koordinovaného útoku.

Síť Anonymous se také podílí na síti alternativních adres Wikileaks. Dosud existují stovky "zrcadel" (mirrors), tedy alternativních umístění, jimiž se chrání obsah stránek.

Smyslem celé kampaně je údajně boj za svobodu slova. "Ahoj světe. My jsme Anonymní. Co o nás víš nebo nevíš, je irelevantní. Rozhodli jsme se, že napíšeme tobě, médiím a všem občanům svobodného světa, abychom informovali o našem poselství, našich záměrech, potenciálních cílech a naší pokračující mírové kampani za svobodu," stojí na blogu skupiny. "To poselství je jednoduché: svoboda projevu."

Julian Assange se v úterý přihlásil na policejní stanici v Londýně a byl zatčen. Švédsko na něj totiž vydalo mezinárodní zatykač kvůli obvinění ze spáchání sexuálních zločinů. Assange obvinění popírá a tvrdí, že je politicky motivované.

V úterý jej čeká slyšení ohledně extradice do Švédska. Zastupovat jej bude lidskoprávní advokát Geoffrey Robertson. Británie však požádala Švédsko o důkazy, a to by mohlo jeho vydání zkomplikovat.

Webový portál WikiLeaks se zaměřuje na zveřejňování tajných nebo neveřejných informací z prostředí vlád a korporací. V těchto dnech zveřejňuje depeše z amerických ambasád.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti