Focus: Svatý Mikuláš patří ve světě k nejoblíbenějším světcům - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Svatý Mikuláš patří ve světě k nejoblíbenějším světcům

Ikona

3. prosince 2010, 16.14 | ČESKÁ REPUBLIKA | Jedním z nejuctívanějších světců je bezesporu svatý Mikuláš. Lidová tradice, která se k jeho svátku váže, a mikulášská nadílka, pochází zřejmě z pověsti o obdarování tří dcer zadluženého otce. Legenda vypráví o tom, že zadlužený šlechtic poslal své tři dcery do nevěstince, aby si zde vydělaly jako prostitutky na věno. Mikuláš hodil oknem v noci mladým ženám po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly z nevěstince odejít a vdát se.

 

Proto bývá Mikuláš často zobrazen se třemi váčky na peníze, třemi zlatými pruty, třemi pytlíky či třemi chleby.

Skutečných historických dat je o Mikulášovi minimum. Narodil se ve městě Patras v západní Lykii v Řecku, dnes je to jižní Turecko. Zdědil velký majetek, který ale rozdal chudým. Roku 300 se stal biskupem v Myře. Brzo poté začalo za Galeria Valeria Maximina pronásledování křesťanů. Mikuláš byl také uvězněn a poslán do vyhnanství. O 13 let později povolil císař Konstantin křesťanství, Mikuláš byl propuštěn a vrátil se do biskupského úřadu. O jeho dalším životě se toho mnoho neví. Zemřel 6. prosince mezi lety 345 až 352. Pochován byl v Myře (dnes Demre, Turecko), ale roku 1087 byly jeho ostatky uloupeny a převezeny do jihoitalského městečka Bari, v němž se podle legendy zastavil během pouti do Říma. Nejvíce je Mikuláš uctíván od 8. století v Rusku, dokonce se stal jeho patronem.

V předvečer 6. prosince navštěvuje v doprovodu anděla a čerta (v Německu v doprovodu čeledína Ruprechta) děti a obdarovává je nebo je kárá za jejich neposlušnost. Punčochy nebo holinky postavené přede dveřmi, nebo za oknem jsou ráno naplněny sladkostmi.

Většina kostelů zasvěcených sv. Mikuláši se nachází blízko vody, protože světec patří k patronům mořeplavců. Vypráví se o něm, že zachránil loď navracející se v bouři. Rozdělal u pobřežních skal oheň jako světlo. Jeho patronátní postavení si kromě námořníků, vorařů, mlynářů, lodníků a rybářů přisvojují také lékárníci, obchodníci, knoflíkáři, soudci a mnozí další.

 

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti