Archeologové vyzvedli rakev s ostatky Tychona Braheho - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Archeologové vyzvedli rakev s ostatky Tychona Braheho

Ikona

15. listopadu 2010, 17.36 | PRAHA | Tým archeologů vyzvedl v pondělí odpoledne rakev s ostatky dánského astronoma Tychona Braheho z Týnského chrámu. Rakev převezou do laboratoří Národního muzea v Dolních Počernicích, kde experti vyjmou jeho ostatky a budou zkoumat příčinu úmrtí, sdělil Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu. Odborníci nejprve během pondělního dopoledne odstranili náhrobní desku a pustili se do odstranění zásypu z klenby hrobky.

 

V zásypu nalezli nejen střepy a lidské kosti, ale také úlomky mramorových náhrobků a kus papíru s kolkem. "To souvisí s otevřením hrobky v roce 1901. Nález lidských kostí není nic neobvyklého, souvisí s překopáváním hrobů," řekl Dragoun.

Zhruba hodinu po poledni vyvrtali otvor, kterým spustili do hrobky minikameru. "Záběry nám napověděly, ve kterých místech bylo nejlepší začít s rozebíráním klenby tak, aby se nepoškodila," sdělil Dragoun. Proti původním předpokladům museli archeologové zvětšit otvor, kterým schránku vytahovali. Náhrobní kámen totiž nekopíroval přesně hrobku astronoma.

Záběry minikamery potvrdily, že v jižní části hrobky je rakev s ostatky Tychona, v severní je rozpadlá schránka s ostatky jeho manželky, uvedl  Jaroslav Podliska, šéf archeologického týmu Národního památkového ústavu. Hrobka je hluboká 1,5 metru, kromě dvou schránek v ní uložených jsou tam i lidské kosti. Archeologové se domnívají, že jsou to kosti Tychonovy manželky. Objevili také část dřevěného koštěte. Myslí si, že pochází z roku 1901, kdy byla hrobka otevřena a badatelé ho tam zapomněli. Tým odborníků nyní zpracovává digitální dokumentaci.

V laboratořích Národního muzea v Dolních Počernicích budou experti zkoumat Braheho ostatky a zjišťovat pravou příčinu úmrtí slavného vědce. Na analýze budou souběžně pracovat dva týmy vědců - český a dánský. Experti by měli zjišťovat přítomnost a složení rtuti v těle Tychona Braheho, která je považována za nejpravděpodobnější příčinu jeho smrti.

Rakev zřejmě experti otevřou ještě v pondělí večer. Podle toho, co v ní objeví, rozhodnou o dalším postupu bádání. Odeberou dvojmo vzorky, které budou v řádech milimetrů. Odborníci chtějí zjistit nejen příčinu smrti Tychona Braheho, ale také třeba, jakými nemocemi trpěl, prostě poznatky o jeho zdravotním stavu.

Při vyzvednutí schránky nebylo nic, co by odborníky překvapilo. Jediné, co je zaskočilo, bylo, že hrobka nebyla udržovaná ani vyčištěná, našli zde spoustu věcí, které zde neměly co dělat, uvedl Dragoun. Právě po pondělním otevření bude hrobka důkladně vyčištěna.

Rakev se naopak nachází v zachovalém stavu, není poškozená časem ani přírodními živly, například povodněmi.

V pátek 19. listopadu se rakev s ostatky vrátí zpátky do útrob Týnského chrámu.

Tycho Brahe byl dánský astronom, astrolog a alchymista, který zemřel v roce 1601 v Praze. O okolnostech jeho smrti se však i po 409 letech stále spekuluje. Někteří historici tvrdí, že se Brahe otrávil sám, a to požitím léčivého lektvaru vlastní výroby. Jednou z jeho ingrediencí totiž měla být i rtuť. Další z teorií badatelova úmrtí hovoří o tom, že se stal obětí vraždy. Také v tomto případě se ale historici rozcházejí. Zatímco někteří viní z Tychonovy smrti Jana Keplera, který měl o vědcův život usilovat s vidinou přivlastnit si jeho astronomické záznamy, jiní vraždu přisuzují Tychonovu vzdálenému příbuznému, šlechtici jménem Erik Brahe. Ten měl Tychona sprovodit ze světa na pokyn dánského krále Kristiána IV.

O opětovnou exhumaci Tychona Braheho požádalo Dánsko loni v lednu.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti