Focus: Vesmírná stanice je obydlená již 10 let - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Focus: Vesmírná stanice je obydlená již 10 let

Ikona

2. listopadu 2010, 09.33 | ISS | Přesně před deseti lety, 2. listopadu 2000, vkročili na palubu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) první lidé - americký astronaut Bill Shepherd a ruští kosmonauti Sergej Krikaljov a Jurij Gidzenko. Od tohoto dne je stanice neustále obydlená, informuje v úterý server Focus.de. ISS je největší umělý objekt, který se pohybuje po zemské orbitě. Současný vnitřní prostor stanice je srovnatelný s interiérem Jumbo jetu nebo s bytem o pěti místnostech, jsou v ní dvě koupelny a jedna tělocvična.

 

ISS váží zhruba 450 tun a je dlouhá jako fotbalové hřiště.

První posádku, která dlouhodobě obývala ISS, dopravila ke stanici kosmická loď Sojuz TM-31. Ta odstartovala z kosmodromu Bajkonur 31. října 2000. Velitelem Expedice 1 byl americký astronaut William Shepherd, velitelem Sojuzu Jurij Gidzenko a palubním inženýrem Sergej Krikaljov. Jejich hlavním úkolem byla aktivace stanice, oživení systémů a zabezpečení setkání s raketoplány a nákladními loděmi Progress.

Druhou dlouhodobou posádku dostala ISS 19. března 2001. Raketoplán Discovery dopravil na stanici Expedici 2 a Shepherd, Gidzenko a Krikaljov se pak v raketoplánu dostali 21. března úspěšně na Zemi.

Prvním evropským astronautem na palubě stanice, která se pohybuje ve výšce 350 kilometrů nad zemí, se v dubnu roku 2001 stal Ital Umberto Guidoni.

Jak server Focus upozorňuje, život na stanici je často tvrdý. Každá minuta posádky stanice je přesně naplánovaná. Budíček je v sedm hodin, následuje kontrola staničních systémů, ranní toaleta, porada s kontrolním střediskem na Zemi a výzkumná činnost.

Většinu astronautů navíc postihne "vesmírná nemoc", která je podobná mořské nemoci. Rovnovážné ústrojí v uchu podává mozku vlivem nulové gravitace zkreslené informace a následkem toho astronauty postihují závratě a nevolnost. Mnoho členů posádky ISS navíc mívá během pobytu na ISS problémy s krevním tlakem.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti